Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   20. Ekim 2018, Cumartesi      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa >  YAZARLAR
Filiz Gül
Yok ki bizden başkası…

Ruhlarımızı dinlemeyi taa evvel zamanından öğretmişlerdi

       26 Temmuz 2012        18:39:01        325212   (defa okundu)             

Ruhlarımızı dinlemeyi taa evvel zamanından öğretmişlerdi, bize. İşin özü ordaydı. Yaşadığımız her şey önce oradan geçiyor, işleniyor, süzülüyordu. Biz, kimi zaman bunu içselleştirip farkında olarak ruhumuzda muhafaza ediyorduk, kimi zamansa geriye bir yerlere iteleyip bırakıyorduk. Farkında olmadığımız nokta, tüm yaşanmışlıkların izi her zaman ruhumuzdaydı. Biz yerleştirse de geriye itelesek de…
Bir araya geldiğimizde coşkuyu görebiliyorduk. Ruhumuzun, başka ruhlarla dansına eşlik edebiliyorduk. Ama zamanla bunun işin sırrı olduğunu unuttuk. Bencil bir hayatı seçtik yada buna doğru yönlendirildik.

Hayatın her anında mutlaka zor zamanlar vardır. Esas olan bu zor zamanları nasıl geçirdiğimiz, değerlendirdiğimizdir. Adem’den beri yalnızlık kavramının yitirildiğini biliriz. Havva’yı yaren olarak gönderdiğini ve nefes olmadan nefsin terbiye edilmeyeceği öğretisini unutmayız. “O” öyle güzel kurgulamış ki nefes alanımızı, işleyiş çarkında bir dişli bozulsa, dursa hemen durgun dünyalarda debeleneceğimizi göstermiştir, bize. Bizler bir aradayken anlam kazanırız, tekken değil. Teklik O’nundur, O’na mahsustur.

Önümüzde birçok etkileşim alanı mevcut. Eş-dost kavramı bize boşuna verilmedi, dimi? Doğumdan ölüme kadar olan yolculuğumuzda farklı hayatlara dokunur ve geçeriz. Doğum günlerinde, eş-dost ziyaretlerinde- toplantılarında, düğün-dernek etkinliklerinde bir araya gelir; nefsimizi tatmşn eder, nefeslerimizi birbirimize ulaştırırız. Görürüz ki; dünyevi sıkıntılarımızın ilacıdır, mutluluk verir.

Modern yaşam düzeneği her ne kadar insanlar arası etkileşimi kısıtlıyor olsa da, bir okadar da etkileşim alanı meydana getirmiştir. İnsan ömrünün ortalama 45-55 yıldan 75-85’lere çıkmasının sevindiriciliğini de göz önünde bulundurarak yalnız yaşanmayacak kadar vaktimizin olduğunu söylemek mümkün. Bir araya gelerek ömrümüze; güzel günler, anılar, ruhlarımıza; saadet ışıltıları saçabiliriz. Bizler birer ışığız ve ancak bir araya gelebilirsek parlar, aydınlatırız.
mevsiminde güzel olduğu şu günlerde birlikte olmanın, akılda kalacağına güzel anılarda kalacak güzel günler görmenin, geçirmenin tam da vaktidir.

Güzel bir ziyaret, tatil, gezmece için hayır denir mi? Her yaz düzenlenen geleneksel şenliğimiz bir araya gelmek, özlem gidermek, tanışmak ve tanınmak için güzel bir fırsat. Hem ziyaret hem motivasyon için oldukça güzel bir fırsat. Bir arada olmak, kültürümüzü yaşatmak, gelenekler ve işleyişler hakkında bilgi-fikir sahibi olmak ve en önemlisi baba ocağının kokusunu duyumsamak için biçilmiş kaftandır, düğün-dernek-şenlikler.
İster izleyicisi olun bu hayatın ve hareketliliğin ister etkin elemanı fakat hep bir arada olma gayesini aklınızdan, ruhunuzdan çıkarmayın. Hayat, güzelliklere gözümüzü kapamakla geçmez. Yok ki bizden başkası… Bize biz lazım, semaya ışık saçmak için vesselam… ;)
Filiz GÜL / ÇORUM


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Fehmi İlhan

Gonca Özdek Faki
Nurettin İlhan

Tüm hakları saklıdır