Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   19. Ekim 2018, Cuma      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa >  YAZARLAR
Seyfettin İlhan
Gökköy ’Ün Parlayan Mekanı.

Killiğin Düze insanları çeken en güzel özelliği, oranın en büyük tehlikesini oluşturuyor. İlerde buna nasıl bir çare düşünülür bekleyip göreceğiz, bu çözülmeden geniş kapsamlı bir etkinlik yapılması, etkinliği yönetenlerin başını ağrıtacağı aşikârdır

       25 Ekim 2012        16:18:05        111878   (defa okundu)             

Ağcababa, Karababa, Kurucuöz, Ahmetşıh köyümüzdeki ziyaretgah ve tekkelerdir. Kurbanlar, adaklar, tercümanlar buralara adanır, adandığı yerde kesilmesi asıldır. Nerede nasıl yeneceği ise kurban sahibinin takdirindedir.

Son zamanlarda köyümüz sınırlarında bulunan Killiğin düz piknik ve seyir alanına ilgi ve alaka giderek artmaktadır. Bunun nedenleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Killiğin düz piknik alanının yakınlarından yol geçmediğinden yabancı köylünün ve davetli harici birinin gelmesi zor, dolayısıyla rahatsızlık oluşturacak bir duruma mahal verecek ortam yaratma olasılığı çok zayıf. Bu mekân sakinliği ve manzarasıyla insanların ruhunu okşayan bir özelliği vardır. Güzel doğası, geniş bir alana kuş bakışı olarak izleme imkânı sağlaması, ardıç ağaçlarının verdiği mistik havanın teneffüs edilmesi, yol boyunca yeni dikilen akasya ve çam ağaçlarının verdiği güzel görüntü bu mevki ye olan ilgiyi her gecen gün daha da artırmaktadır.

Yağmurlu havalardan korunmak için kulübe, köy şebeke su hattından getirilmek üzere pınar ve oluk, çöpler için dört tarafı duvarla çevrili çöp toplama ve yakma çukuru, ızgara yapmak için şömine, erkek-bayan tuvaletler ve uzunca bir direğe Türk bayrağı, aşağıda isimlerini vereceğim değerli hayırseverler tarafından ihtiyaçların karşılanması amacı ile yaptırılmıştır. Ayrıca sponsorlar tarafından banklar ve masalar piknik alanına yerleştirilmiştir.

Bütün bu güzelliklerin yanında bu alanın dezavantajları da yok değil. Killiğin Düze insanları çeken en güzel özelliği, oranın en büyük tehlikesini oluşturuyor. Kottan 200 metre yükseklikte olması çocuklar için büyük tehlike oluşturmaktadır. Bu soruna nasıl bir çözüm bulunacağını bekleyip göreceğiz. Ama bu sorun çözülmeden burada geniş kapsamlı bir etkinlik yapılması, etkinliği yönetenlerin başını ağrıtacağı aşikardır.

Son yıllarda köye gelipte mezarlığı ziyaret ettikten sonra Killiğin düze kadar sohbet ederek yürüyüp, orada soluklanıp etrafı izledikten sonra bir bardak su içip geri dönenleri sayısı çok fazladır. Hatta bu son yıllarda bir gelenek haline dönüşmüştür.

Bizler hayırseverlere sende şuraya hayrını yap diyemeyiz. Bunun ışığında; değerli hayırseverlerin köy muhtarı ve dernek yöneticilerimiz ile iletişime geçerek ihtiyaçları tespit edip yardımlarını ona göre yapmaları, köyümüze ilaç gibi geleceği unutulmamalı.  Ağcababa, Karababa, Kuruçuöz, Ahmetşıh, Mezarlık, Killiğin düz; hepsi bizim.

 

Yukarıdaki hizmetleri finanse eden hayırsever köylülerimiz.

Hasan Ardıç

İbrahim Uprak

Yaşar Tolan

Ali Onaylı

Hayrettin Erçin

 

 

                                                                           Bu yazıda emeği olan Sevgili kardeşim Sezgin Sucu'Ya teşekür ederim 

                                                                                    24.10.2012

    

 


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Fehmi İlhan
Filiz Gül
Gonca Özdek Faki
Nurettin İlhan
Tüm hakları saklıdır