Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   19. Ekim 2018, Cuma      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
2017 Yılı Gökköy Köyü Geleneksel Şenliğine Dair.

2017 Yılı Gökköy Köyü Geleneksel Şenliğine Dair.

Yağmur, şenlik yapmamıza müsaade etmedi. 2017 şenliğine damgayı mangal dumanları ve yağmur ile vurdu.
                4957   (defa okundu)               

Yağmur, şenlik yapmamıza müsaade etmedi. 2017 şenliğine damgayı mangal dumanları ve yağmur ile vurdu.

            Bu sene yirmi yedincisini gerçekleştirdiğimiz Gökköy Köyü Şenliği, Gökköy İlkokul Bahçesinde, Çorum Gökköy Köyü Güzelleştirme Ve Kalkındırma Derneğince üstlenilerek yapıldı. Ankara Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ise misafir olarak katıldı. Sabah okulun önünde davul zurna çalınarak şenlik başladı. Çorum dernek başkanı Nafi Şahin ve Ankara dernek başkanı Etem Yalçın, konukları selamlayan kısa birer konuşma yaptı.

           Şenlikten bir gün önce cemevinde Abdal Musa Cemi yapıldı. Geniş bir katılım vardı. Uzun süren Cem ibadetinde Dede Nurettin Aksoy ihtiyaç arası verdi. Cem sonunda adak sahiplerinin katkılarıyla lokma dağıtıldı.

           Şenliğimiz Piknik usulü yapıldı, konuklar yiyecek içeceklerini kendilerin temin etti.

           Okul bahçesi, üst tarafta bulunan kömürlüğün ve ek sınıfların yıkılmasıyla genişlemiş. Bunun yanında şenlikten bir gün önce köylülerimiz tarafından otlar ve gereksiz odunlar temizlendi,  Çorum İl Özel İdareden gelen greyder tarafından tesviye işlemi yapılarak bahçe Şenlik yapılmaya uygun hale getirildi.

         Okulun girişinde bulunan plastik masa, sandalye ve şemsiyeler cüzi bir ücret karşılığında isteyen konukların hizmetine sunuldu.

         İstiklal Marşı ve Atatürk ile silah arkadaşları için bir dakika saygı duruşu ile başlayan şenliğe, sanatçı olarak Ercan Aygün ve Rıza Taş katıldı. Sunucu Yağız’ın yön verdiği şenliğe köyümüzden Cemal Sucu, Ebru Keser, Anıl Doğan ve isimlerin hatırlayamadığım değerli köylülerimiz sazı ve türküleri ile katkıda bulundular.

          Gençler sanatçıların seslendirdiği hareketli türküler eşliğinde halay çekti.

        Bir yandan da mangallar yakıldı. Etler ve köfteler pişirilmeye, biberler ve domatesler közlenmeye başlandı. Çorum Derneğimiz her masaya yeteri kadar aşure dağıttı.

        Saat üç buçuk suları yağmur başladı. Başta önemsenmedi diner diye beklendi ama yağmur aksine şiddetlendi.

     Güneşten korunmak için açılan şemsiyeler yağmurun şiddetine bir süre dayandıktan sonra su sızdırmaya başladı. Güneş için hazırlıklıydık fakat yağmur hiç düşünülmemiştik. Yağmur şenlik yapmamıza müsaade etmedi, oysa her şey çok güzel gidiyordu. Mangallar yanmış etler köfteler pişmişti, tam yemeğe geçilmişti ki mübarek yağmur bardaktan boşalırcasına bir saat ara vermeden sağanak şekilde yağdı. Her şey al üst oldu.

      Elde olmayan yağmur faktörü ile şenliğin sonu olarak planlanan piknik bölümü gerçekleştirilemedi.

     Uzun bir zamandır şenliklerde yağmur yamadığından ve Ağustos ayında yağmurun yağma olasılığı düşük olduğundan, bunlar düşünülmemişti ve tedbirsiz yakalanmıştık.

      Akşam köy meydanında davul zurna eşliğinde halay çekildi ve piyango çekilişi yapılarak şenlik geç saatlere kadar devam etti.

       Şenliği amacı olan buluşma ortamı sağlandı, kalabalık halk sayesinde insanlar birbirleri ile görüştüler. Herkes hasret giderdi. Şenlik, samimi bir ortama vesile oldu.07/08/2017 S.İlhan

 


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Ana Sayfa
2017 Yılı Gökköy Köyü Geleneksel Şenliğine Dair.
 
Tüm hakları saklıdır