Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   19. Ekim 2018, Cuma      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > İlimiz Çorum
Çorum hakkında genel bilgiler

Çorum hakkında genel bilgiler

Karadeniz Bölgesinin Iç Anadolu’ya açilan kapisi olan Çorum Ili , Anadolu kültür mozaigi içerisinde essiz bir konuma sahiptir.

Günümüzden 7 bin yil öncesine ait kültürel verilere rastlanan Çorum’da, ilk organize devleti kuran Hititlerin ilk baskenti Hattusa bulunmaktadir.
                100852   (defa okundu)               

Çorum hakkında genel bilgiler 

Kaynak: Öztürk Yıldırım

Yüzölçümü: 12.820 km²   Nüfus: 609.863 (1990)    İl Trafik No: 19

Karadeniz Bölgesinin Iç Anadolu’ya açilan kapisi olan Çorum Ili , Anadolu kültür mozaigi içerisinde essiz bir konuma sahiptir.

Günümüzden 7 bin yil öncesine ait kültürel verilere rastlanan Çorum’da, ilk organize devleti kuran Hititlerin ilk baskenti Hattusa bulunmaktadir.

Hattusa Anadolu’nun kalbinde, UNESCO tarafindan Dünya Kültür Mirasi Listesine alinmis ülkemizdeki 9 degerden biridir. Hitit uygarligi en az Misir Uygarligi kadar eski ve zengin bir uygarliktir. Hititlerle Misirlilar arasinda yapilan Kades Antlasmasi metin tabletleri Bogazköy’de bulunmustur. Hititlerin diger önemli kült (dini) merkezlerinden sayilan, arkeolojide Arinna olarak bilinen Alacahöyük Ören Yeri; 13 Kral Mezari , Hatti Tunç Günes Kursu ve Sfenksli Kapilari ile görülmeye deger tarihi bir yerdir. Ulu Önder Büyük Atatürk’ün bizzat direktifleriyle ilk milli kazilarimizin baslangiç noktasi olmasi ile de önem arzeder.

Ortaköy Ilçesindeki Sapinuva ören yeri de büyük bir Hitit kenti olup, hala sürmekte olan kazi çalismalarinda bol miktarda yazili belge ortaya çikarilmistir.

Ayrica, 1990 yilinda baslatilan ve kongre dili Türkçe olan "Hititoloji Kongresi" her üç yilda bir düzenlenmekte olup, 6 yilda bir de Çorum’da gerçeklestirilmektedir. Bu kongreye dünyanin bir çok yerinden bilim adami katilmaktadir.

Hitit uygarliginin yanisira, her biri sanat saheseri olan Selçuklu ve Osmanli Dönemine ait; cami, köprü ve kalelerle süslü Çorum, yaylari ve Incesu Kanyonu gibi dogal güzellikleri ile de görülmeye deger bir yerdir.

Meshur leblebisi, Osmancik ve Kargi’da üretilen kaliteli pirinçleri dünyaca taninmaktadir.

NASIL GİDİLİR?

Karayolu: Çorum, Iç ve Güneydogu Anadolu’yu Karadeniz Bölgesine baglayan devlet karayolu üzerinde yer alir.

Çorum’a Marmara Bölgesinden gelecekler için Istanbul- Samsun Karayolunu kullanmak daha avantajlidir. Diger alternatif yollar ise;

-Çorum-Amasya-Tasova-Erbaa-Niksar-Erzincan-Erzurum-Kars

-Çorum-Amasya-Tokat-Sivas-Malatya-Elazig-Diyarbakir

-Çorum-Yozgat-Kapadokya-Adana-Hatay-Mersin

Otogar kent merkezinde bulunmaktadir.

Otogar Tel : (+90-364 ) 213 66 70

Hattusas Otobüs Isletmesi : (+90-364 ) 224 44 24

Çorum Özler Otobüs Isletmesi : (+90-364) 213 80 56

Lider Turizm Otobüs Isletmesi : (+90-364) 225 07 75

Hitit Tur Otobüs Isletmesi : (+90-364) 213 34 02

Metro Otobüs Isletmesi : (+90-364) 224 28 40

Havayolu: Çorum'da havaalani bulunmamaktadır. En yakin havaalanları Samsun (176 km) ve Ankara (242 km) havaalanıdır.

COĞRAFYA

Çorum, Karadeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesinin kesiştiği noktada bulunur ve denizden yüksekliği 770 metredir. Çorum'daki en yüksek dağ bu kesimdeki İskilip-Kargı arasındaki Köse dağdır (2.087).

Ovalar ise; Çorum Ovası, Mecitözü Ovası, Hamamözü Ovası, Sungurlu Ovası'dır.

En büyük akarsuları Kızılırmak ve Çat suyu (Derinçay)'dur.

Ormanlık alanlar, İskilip, Bayat, Osmancık ve Kargı İlçelerindedir. İç kısımlarda ise stepler yer alır. Çorum'da İç Anadolu'nun kara iklimi hakim olmakla birlikte, Karadeniz' in yumuşatıcı etkisi bir dereceye kadar etkisini gösterir. Yaz aylarında kendisini hissettiren sıcak ve kurak havalar kış aylarında ise yerini şiddetli soğuklara bırakmaktadır.

Bu haberle ilişkili diğer haber ve yazılar
Çorum ekonomisi

  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

İlimiz Çorum
Çorum hakkında genel bilgiler
 
Tüm hakları saklıdır