Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
   16. Ekim 2018, Salı      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa >  YAZARLAR
Gonca Özdek Faki
Yeşil Masa
Tarhana

Tarhanaya, Türkler'in yoğurdu, kışta saklama şekli de denilebilir

       21 Ağustos 2011        12:46:23        84013   (defa okundu)             

Sitede hala İstanbul, Kar ve Kereviz yazısı var… Bu sıcaklarda pek serinletmediği de kesin. Bu durum yazarın tembelliğinden değil, dağınıklığından kaynaklanıyor. Eğer bu kadar dağınık olmasaydım; şimdiye kadar bir Bursa bir de Ruhi Su yazısı okumuş olacaktınız iki yeni tarifle birlikte. Ama ben yazılarımı yazdım ve kaybettim. Evet kaybettim. Hala hatırlaması ya da öğrenmesi gereken şeyleri kağıt üstüne yazan biri olarak yazı notlarımı bulamıyorum. Gerçi bilgisayarda yazsaydım da sonuç değişmezdi, onlarıda kaydettiğim dosyayı bulamazdım.Şimdi yeni yazı konusu bulmakta o kadar kolay değil. Allah günlük köşe yazarlarına yardım etsin. Gerçi Türkiye için pek sorun yok. Maşallah gündem o kadar dolu ki iki-üç Avrupa ülkesine yeter de artar.

Geçelim tarife. Malum kış yaklaşıyor, kış hazırlıklarıda başladı. Bana göre kış hazırlığı dendimi ilk aklıma gelen Tarhana. Türklerin yoğurdu kışa saklama şeklide

denilebilir. Ana malzeme yoğurt ama içine katılan ilavelerle farklı tarhanalar yapılabiliyor. Bizim oralarda yapılanı beyaz tarhana. Süzülmüs yoğurt, yarma, un ve tuzla yoğurulup kurutuluyor. İçine yumurta katıp kurutan da var. Antep taraflarında yarmayı önceden pişiriyorlar. Urfa, Maraş taraflarında ise içine kekikte koyulan tarhana sadece corbalık olarak değil aynı zamanda çerez olarak tüketiliyor. Birde kırmızı tarhana var. Malzemesi daha bol .

İşte tarife konu olan tarhanada bu kırmızı tarhana. Aslında tarhana kaynağımız annem. Ama ne yazık ki bu sene tarhanamız erken bitti. Eh anneye kavusmayada var bir zaman. Çocuklar olmasa sorun yok, hayat tarhanasız da devam edebilir ama büyük kızım…

Onun için tarhana; nane çorbası ve evde her piştiğinde „ anne ben nane çorbasını çok seviyorum, hep bunu pişir baska çorba pişirme“ şeklinde tezahuratla karşılanıyor.

Bu durumda haftada en az iki akşam mecburen tarhana…

Eee stoklar bitince yapmak şart oldu.. Bir çok tarif var içine katılan farklı malzemeler le yapılan. Aşağıdaki tarif aslında biraz bütün bunların karışımı. Miktarlar değişebilir, bazı malzemeler çıkabilir.. ( Mesela annem soğan ve domates koymuyor)

Önce tarhana

3 kg un

1,5 kg yoğurt

1 kg kırmızı salçalık biber

0,5 kg soğan

0,5 kg domates

0,5 kg nohut

Maydanoz

Dereotu

Tuz

Maya

Nohutu haşlayıp süzün. Domates. soğan ve kırmızı biberi irice doğrayın, maydanoz dereotu ve tuzla hafif ateşte pişirin, biberlerin kabukları soyulmaya baslayınca ocaktan alabilirsiniz. Biberlerin ve domateslerin kabularını soyun. Nohutla birlikte iyice ezin. Bu aşamada mutfak robotu epey işe yarıyor.

Yoğurt ve mayayıda ekleyip katı bir hamur yoğurun.Şimdi sıra beklemde. Tarhana yı cok sıcak havada yoğurduysanız hamur mayası katmayabilirsiniz. Ama hava yeterince sıcak değilse hamurunuz küflenebilir.(yasadım biliyorum) Hamur kabardıkça yoğurun ve bu aşamada sulanırsa un katın. Hamurun kabarması durunca (bu ölçülere göre ben iki gün bekledim, annem üç katı ölçü için yaklaşık yedi gün bekletti) artık tarhanayı kurutabiliriz. Temiz bir bezin üstüne hamuru yayıp kurumaya bırakıyoruz. Elinizi üstünde çekmeyin kurudukça ufalanıp en son elenmesi gerekiyor. Cok sıcakta seripte bırakırsanız elinizde küçük taş parçaları kalabilir ve onları ezip elemek hayli zahmetli oluyor. (eh bunu da yaşadım)

Son olarak bu ölçülerden yaklaşık 4kg kuru tarhana çıkıyor.

Şimdi sıra çorbada

Dört kişi için

3 yk tarhana

salça

yağ

su

sarımsak

nane

Tarhanayı bir bardak su ile ıslatın, bir kac saat ıslanabilir ama cok da gerekli değil.

Yağ ve salçayı kavurun ıslanmış tarhanayı ekleyip suyunu ayarlayın, kaynayana kadar karıştırın, yoksa topaklanabilir . Ocağın altını kapattıktan sonra iki diş sarımsak ve biraz nane ekleyin.

Afiyet olsun….


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Zöhre Durak
Olcay Turan
Seyfettin İlhan
Filiz Gül
Gonca Özdek Faki
Filiz Gül
Tüm hakları saklıdır