Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   19. Ekim 2018, Cuma      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Arşiv >  > 

Kazim Dogan (2)

Gökköy Nerede ?

Kafasında, işinde, gününde farklı bir ülke olan bir insan için Gökköy neyi ifade ediyor? Bu soru bizlere sıkça yöneltiliyor. Gökköy nerede?. Evet o beldenin 25 yıl önce bırakıldığı gibi olmadığı gerçek.
                78810   (defa okundu)               

16 Ağustos 2006        00:58:37        6000   (defa okundu)     

Kazim Dogan (2)
        gokkoy@arcor.de

Almanya'da düzenlenen 2006 Dünya Futbol Şampiyonası sırasında futbol tutkunlarını görmeliydiniz. Adeta 'madem sahada büyük futbolcu yok. O halde biz şampiyonayı mükemmelleştirelim" der gibiydiler. Giessen Belediye Başkanı Heumann kentinde Alman bayrağı yarışını ilk döner büfelerinin başlattığını söyledi. Ancak Almanlar'ın keşfettiği 'yeni yurtseverlik' yoğun tartışmaları da beraberinde getirdi. Çok sayıda aydın, Almanya'nın değiştiğinin bir ifadesi olarak yansıtılan yeni yurtseverliğin ırkçılığı körükleyeceği yönünde endişeleniyor. Irkçı şiddet verileri  aydınları haklı çıkarıyor.

Ve ilk 'Uyum Zirvesi' gerçekleşti

Almanya'da ilk kez Federal Hükümet düzeyinde bir "Uyum Zirvesi" gerçekleştirildi. Zirveye davetinin yıllardır 'Almanya bir göçmen ülkesi değildir" diyen Başbakan Merkel'den gelmesi  konunun küçük bir ayrıntısı. Zirveye, Federal hükümetin bakanları, eyalet başbakanları, çeşitli sosyal, dini kuruluşlarla, işveren sendika temsilcileri; 13'ü Türk kökenli olmak üzere 29 göçmen katıldı. Toplam 85 kişilik zirveyi Başbakan Merkel tarihi bir olay olarak değerlendirerek hükümetinin uyum konusunda önemli ve olumlu adımlar atmak istediğini söyledi. 30 yıl geç kalınmış bir söylem. Hükümeti oluşturan partilerden Hıristiyan Sosyal Birlik'ten Londra'da olası saldırılardan sonra ortaya atılan 'az uyum sağlamış kişilerin gerektiği zaman sınırdışı edilebilmesi' düşüncesi, "Uyum Zirvesi"ni havada bırakıyor. 'Az uyum sağlayanlar', 'tam uyum sağlayanlar' nasıl ayrıştırılacaksa..  Entegrasyonu asimilasyon olarak algılayanların hükümet olması, bütün çabaların göçmenlerden beklenmesi, uyum konusunda başarı sağlanmasını zorlaştırıyor. Avrupa Birliği'nin istediği 'Ayrımcılık Yasası'nın çıkarılması da işin özünü değiştirmiyor.

Sitenin anlamını soranlara..

Kafasında, işinde, gününde farklı bir ülke olan bir insan için Gökköy neyi ifade ediyor? Bu soru bizlere sıkça yöneltiliyor. Gökköy nerede?. Evet o beldenin 25 yıl önce bırakıldığı gibi olmadığı gerçek. Oradan ayrılanlar da 25 yıl öncenin insanları değil. Bize köyümüzü yansıtmak için neden çaba gösterdiğimizi soranlara Fehmi İlhan'ın su satırlarını okumalarını tavsiye ediyoruz:

"...köy artık anılarımızda yaşattığımız köy değil. Anılarımızda yaşattıklarımızın çoğu ne yazık ki artık yaşamıyor.... Bu nedenle Gökköy’e (köylere) olan ilgi basit bir hadi köyümüze geri dönelim çağrısı değil, dünyada yaşananlara kayıtsız kalmayalım, senaryosu birilerince yazılmış oyunda figuran olmayalım bilincinin yakalanışıdır.

Gökköy’e olan ilgi, sabıkalarının tüm toplumlarda hayli kabarık olması dolasıyla globalleşme (küreselleşme) adı altında sevimli gösterilmek istenen emperyalizmin, başta kültürümüz olmak üzere herşeyimize kendine göre şekil vermek isteyen, uyutucu/uyuşturucu, susturucu, yıkıcı etkisine karşı gösterilen tepkinin bir sonucudur bence.

Yozlaşan, yozlaştırılan kültürlere, cinselliğe dönüştürülmüş sevgiye, kabalığa kurban edilmiş saygıya, hayatı yaşanmaz hale getiren kaygıya insanı insanlıktan uzaklaştıranlara karşı duruştur.

Bu ilgi, eskiye takılıp kalmak, geçmişte yaşamak, geriye dönüş degil, geçmişe bakıştır. Ayrışmak / ayrılmak değil, farklılıkların yokedilmesine asimile edilmeye karşı uyanıştır.

Dayanışmaya, yardımlaşmaya ve yokedilen değerlere dönüştür. Köylerin kaçılası değil, yaşanası yerler olması için atılmış bir adımdır. Bağların dağlaşmasına, köylerin boşalmasına itiraz etmektir.

Dürüstlüğün enayilik, üçkâğıtçılığın işbitiricilik olmadıgını söylemektir. Ben yerine biz diyebilmek, imece yapmaktır.

Bu ilgi, hadi köyümüze geri dönelim diye değil, özümüze dönelim özümüze diyedir."

Gökköy sitesinde yeni yüzler

Bu söylemin ışığında Gökköy sayfaları daha etkinleşecek. Daha güncelleşecek. Yeni foruma isteyen üye olup düşüncesini yazabilecek. Aile albümleri çoğalacak. Avrupa'da şenlik konusunu en ayrıntılarıyla tartışacağız. Aramıza yazılarıyla Arap Gül ve Emrah Naki katıldı. Yeni isimler yolda. Ahmet Sağlık ve Süheyla Sağlık'ın yazıları gelecek. Özgür Gül ve Betül Aluş sitenin yeni yöneticileri. Eminiz ki yakında çok sayıda dostumuzu Gökköy'e karşı kayıtsız kalmayıp hem yazılarıyla hem de yönetici olarak aramızda görebileceğiz. Ki yozlaşana, yozlaştırılana karşı hümanist duruş, her aydın insanın görevi.  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Arşiv
 
Kazim Dogan (2)

Gökköy Nerede ?
Tüm hakları saklıdır