Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   19. Ekim 2018, Cuma      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Arşiv >  > 

Nurettin Ilhan

Güzellikler Yaratmaya

Çünkü hangi koşulda olursa olsun; insanların doğup büyüdükleri güvenli yerler insanlara, ayrı bir rahatlık veriyor.
                84420   (defa okundu)               

01 Temmuz 2010        20:45:45        6916   (defa okundu)     

Nurettin Ilhan
        

Son dönemlerde Gökköy Radyosunda en çok konuşulan ve tartışılan konuların başında: Köyümüzün ve çevresinin çok basit ve çok doğal yatırımlarla daha bir güzelleştirilmesi yolunda çözüm arayışlarıdır. Ve birde bunun tamamlayıcısı gibi görülen, köyümüzde kültür etkinliklerinin düzenlenebileceği merkezi bir binanın hayata geçirilebilmesidir.

 

Köyde doğmuş, büyümüş ve yetişmiş insanların penceresinden baktığınızda bundan daha doğal ve daha güzel bir istem olamaz. Ve hele birde böylesi girişimler, köylerinden yüzlerce kilometre uzaklarda Anadolu’ nun çeşitli kentlerinde yaşayanlardan ve hatta yurtdışında yaşayan köylülerimizden geliyorsa; bu konu üzerinde çok ciddi bir şekilde düşünmek gerekir. Ama bu düşünme işini de; düşünme gücü olan herkes yapmalıdır. Çünkü birlikte düşünenlerin sayısı çoğalırsa; düşünülenlerin hayata geçirilmesi çok daha kolay olur ve bu olgu büyük anlam ve önem kazanır.

 

Düşünün birkez bunları isteyen genç insanlar yılda ancak birkaç kez ve birkaç günlüğüne köylerine uğrayabilmektedirler. Yoğun iş ve yaşam koşullarından daralan insanlar, bir nebze olsun rahatlayabilmek için doğdukları, büyüdükleri veya anne ve babalarının doğdukları köyde üzerlerindeki yorgunluğu ve gerilimi atmak istiyorlar. Çünkü hangi koşulda olursa olsun; insanların doğup büyüdükleri güvenli yerler insanlara, ayrı bir rahatlık veriyor.  Onlar, böyle bir gereksinimden dolayı köylerini ve çevresini daha güzel ve daha temiz görmek istiyorlar. Hatta beraberlerinde getirdikleri dost ve arkadaşlarına da köylerinin ve çevresinin güzel değerlerini göstermek istiyorlar. Şimdi soruyorum sizlere; bunları içimizden kimler istemez ki?

 

İşin gerçeği bu ama bunları konuşurken, yazarken ve tartışırken bazı gerçekleri gözardı etmememiz gerekiyor. Çünkü birşeyleri, bizimde olsun dercesine istemek ve arzulamak yetmiyor. Birşeyleri gerçek anlamda istemek ve bunu hayata geçirmek için verilen yoğun savaşım çok önemlidir. Köyümüz ve çevresi adına yapılan bütün yatırımlar herkes içindir ve herkes tarafından yapılmaya, bakılmaya ve korunmaya ciddi şekilde gereksinim duyar. Eğer bu bilinç ve sorumluluk bizlerde oluşmuş ise; orada akan sular durur. Güzel şeylere gereksinim duyuluyorsa; onları gerçekleştirmek ve hayata uygulamak verilecek emeğe değer de artar bile.

 

Yalnız bu arada şunu da unutmayalım; bizler eski ama eski olduğu kadar da değerli bir geleneğe sahibiz. Çünkü bizler büyüklerimizden adına “IMECE” dediğimiz yardımlaşma ve dayanışma ruhunu öğrendik. Eğer birşeyler başarmak istiyorsak, bu ruhu yaşatmak ve  sürdürmek zorunda olduğumuzu da biliyoruz. Aksi taktirde işlerin üstesinden gelmek hayli zor olur. Eskiden işlerin hemen hemen hepsi kazma kürek ve insan emeğiyle yapılıyordu; oysa şimdi elimizde makineli tarım aletleri ve malzemelerin en modernleri bulunmaktadır. Yani iştediğimiz zaman birçok şeyi kendi olanaklarımızla gerçekleştirme gücüne de sahibiz.

 

 

O halde ne duruyoruz diye söylenenlerin seslerini duyar gibi oluyorum.

 

İşte işin tam da bu noktasında bunları organize edecek ve yürütecek yönetici ve önder kadro gündeme gelmektedir. Bu bağlamda böyle bir kadronun oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Ve bu kadronun bu işlerden anlayan ve böylesi işlere gönül vermiş insanlardan oluşması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, aklı başında ve ayakları yere sağlam basan ve geleceği de bugünden görebilen gönüllü insanlara bir çağrıda bulunmak istiyorum.

 

Tertemiz havasıyla, çağıl çağıl sularıyla ve kıraç çorak topraklarıyla bizlerde büyük hakkı olan fakirhane köyümüzü ve çevresini güzelleştirme adına karınca kararınca birşeyler yapalım. Aydın olmanın yolu; kendisini yetiştiren halkına yardım elini uzatmaktan geçer. Halkına gönül vermiş emekçi aydınların içimizden çıkacağına canı gönülden inaniyorum. Güzelliklere imza atacak bütün gönüllülere uzanan ilk yardım eli benden.

 

 

“Pilavdan dönenin kaşığı kırıla”

Ve bütün zorluklar kolay kılına…

 

 

Hoşça kalın, dostça kalın.

Nurettin Ilhan

 n.ilhan@home.nl


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Arşiv
 
Nurettin Ilhan

Güzellikler Yaratmaya
Tüm hakları saklıdır