Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   19. Ekim 2018, Cuma      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Arşiv >  > 

Kazim Dogan (2)

Yarım asır önce, yarım asır sonra Gökköy

Yarım asır önce Gökköy'ün tamamen boşalacağını, beldesini seven Gökköylüler'in uzakları mesken edeceklerin kim düşünebilirdi ki..
                76052   (defa okundu)               

01 Mart 2009        00:36:07        3605   (defa okundu)     

Kazim Dogan (2)
        gokkoy@aol.com

Yarım asır önce, yarım asır sonra Gökköy

 

Kazım Doğan

 

Göç, insanlık tarihi kadar eski, bir topluma mal edilemeyecek derin bir olgu. Öteden beri doğanın, savaşların, sefaletin esiri olmak istemeyenler, tek tek veya topluca göç edegelmişler. Belli ki Gökköy de bu göçlerden biri sonucu ortaya çıkmış. Gökköy'ü kuranların çocukları da bir asır sonra uzakları mekan tuttular. Her birinin hazin öyküsünden, romanlar yazılır. Bu öykülere görkemli binaların yanısıra, viraneye dönüşmüş, yollarda kalmış, yere düşen ayna gibi paramça olmuş kimlikler, belirginsizleşmiş yüzler bu göçe tanıklık ediyor. Oysa yarım asır önce aydınlık bir gelecek umudu, talihi yenme azmi,  belirsizliğin verdiği endişe ve yüreğe kök söktüren ayrılık acısı birbirine karışıyordu. Gidenler arkasından gıpta ile bakılıyordu. "Kısa bir süreliğine" gidiyorlardı. Ankara'ya, İstanbul'a gider gibi. Az bir tasarrufla dönecekler, kötü günleri sona erdireceklerdi. Yarım asır önce Gökköy'ün tamamen boşalacağını, beldesini seven Gökköylüler'in uzakları mesken edeceklerin kim düşünebilirdi ki..

 

Peki günümüzden yarım asır sonra nasıl bir Gökköy bekliyorsunuz?. Gökköy nereye koşuyor? Gökköy'ü yeniden yaşanılır kılmak için neler yapmak gerekir? İstiyorum ki Gökköy'ün geleceği konusunda hep birlikte beyin fırtınası yapalım, bizi bekleyen sorulara hep birlikte yanıt verelim. İstiyorum ki Gökköy ile planımız, projemiz olsun. Uzakları mekan eden de Gökköy de yaşayan da ele ele versin, yarım asır sonraki beldemizi canlandırmanın yolu açılsın.

 

Gelişmiş ülkelerde küçük bir market de açsanız, sizden plan, program istenir. Köy, kent ve kasabalar; demografik gelişmeye göre 30 yıl sonraki yaşamın alt yapısını hazırlar. Ekonomik yatırım için geleceği görmek çok gereklidir. Gökköy'ün 50 yıl sonraki geleceğini, ülkenin hatta dünyadaki gelişmeden ayrı tutulamayacağını söylüyorsanız, haklısınız. Yarım asır sonra fikir yürüten genel konjuktürü de dikkate almak zorunda.

 

Günümüzde Gökköy'de doğmayan "Gökköylüler"in oranı ile Gökköy'de doğanların oranı arasında büyük fark yok. Yarı yarıya. Ancak bu oran uzakta doğanlar lehine hızla artıyor. Yarım asır sonra Gökköy'de doğan ve yaşayanların oranı yüzde biri bile bulmayacak. En son orta yaş kesimin Gökköy anıları var. Onlardan sonra gelenler ya tatilden tatile görmüş babalarının, dedelerinin memleketini ya da hiç gitmemiş bile.

 

Gökköy, kendini tarihe, gelişmelere bırakırsa ne olur?. Gökköy'e yazık olur. Çok geride kalır. Yarım asır önce görüntümüz siyah beyaz iken, günümüzde her bir iş, en ücra köşeden tek bir aletle yapılır duruma gelindi. Günümüzde kaydedilen gelişmeler yarının nasıl şekilleneceğine dair ipucu veriyor. Küresel kriz kimseyi aldatmasın. Ekonomik kriz, kapitalizm var olduğu ölçüde hep kendini hissettirecektir. İnsanlar hep ekmek mücadelesinin içinde olacaklar, hak peşinde koşacaklar. Buna rağmen teknik ve toplum o kadar çok hızlı değişiyor ve gelişiyor ki bir anda, ileri gelişmiş toplumlar ve ülkelerle az gelişmiş ülkeler arasındaki mesafe asırları buluyor. Bu gelişmenin hızla artacağından emin olabiliriz.

 

Gelişmiş ülkelerde yenilenebilir enerjiye yatırım, en gözde yatırım alanı. Suları kapma savaşı başladı bile. Organik tarıma yönelenler, gözde beldeleri ucuza kapatma telaşı içerisindeler. Gökköy'de ise bağlar bozulmuş, ekilebilir alanlar  boz kırlara dönüşmüş. Kimi emeklilerin geri gelerek, görkemli binalar dikmeleri beldemizin kendine bırakılmışlığını farklı çabalar olmadığı takdirde değiştirmeyecek. Gökköy'de neler yapılabilir ki diyerek işin kolayına kaçmadan, cesurca ve en önemlisi yürekten inanarak düşüncelerimizi paylaşmak zorundayız.

 

Dünyanın farklı merkezleri, küçük beldeler küçük bir noktayı yakalayıp bunu muhteşem bir öyküye dönüştürme çabasında. Antalya'da bu turizm olmuş, Denizli'de tekstil, Arguvan'da türkü, Pülümür'de eğitim.. Kiraz, vişne, lale gibi, safran gibi bitkilerle özleşen beldeler var. Ormandan geçinen, orman ürünleriyle dünyalar yaratan beledeler de. Yarım asır sonra Gökköy, Çorum'un neden dağ turizm merkezi olmasın?. Bu potansiyel var. Gökköy'de neden ekilebilecek alanlar biolojik ürünler vermesin. Kırlar örneğin ıhlamur, dut veya kızılcık ( zuval) ormanına dönüşmesin. 40. Gökköy Şenliği'nin adı  neden "Kızılcık Festivali" olmasın?

 

Vizyonumuz olabilecek mi? Evet. Ancak muhtar, ihtiyar heyeti, Çorum ve Ankara Gökköy dernek yöneticileri ile dünyanın değişik merkezlerinde yaşayan biz Gökköylüler, ele ele verebilirsek vizyonumuzu gerçekleştirebiliriz. . Ankara Gökköy Dayanışma Derneği'nin çabalarına alkışlıyoruz. Yarım asır sonra varolabilmek için köyün çehresini, talihini değiştirmek, sosyal ve kültürel alanda birlikteliğini sağlamak şart. Ufukta uzaklarda tersine göç mümkün görünmüyor. Buna rağmen, yakınlardaki insanlara öğretici olmak, topyekün destek vermek, yollarını açmak, gençlere mesleki eğitim şansı vermek durumundayız. Gökköy Eğitim Fonu, dernek organı olmaktan çıkarılmalı, kendini nerede olursa olsun bütün Gökköylü gençlerin akademik eğitimine adamalı. Zira eğitime yatırım yarım asır sonrası için en belirleyici yatırımdır. Muhtar, ihtiyar heyeti, Çorum ve Ankara Gökköy dernek yöneticileri ile dünyanın değişik merkezlerinde yaşayan biz Gökköylüler hepimizi içine alacak farklı örgütlenme modelleri geliştirmeliyiz. Birbirimize yeniden kavuşturan, hep birlikte düşünebileceğimiz, tartışabileceğimiz, plan proje üretebileceğimiz yeni tekniklerimiz olmalı. Gökköy sitesi ve radyosu Gökköylülerin bu bağlamda sesi, belleği olmaya devam edecek. Düşüncelerinizi paylaşmanız için de önemli bir araç.

 

Engin rüzgara, fırtınalara karşı durmak savrulmayı önleyebilir. Yarım asır önce, yarım asır sonra Gökköy konusu  diri kalmaktır, Bu konu bircan olmak, bütünleşmektir, kuru yaprak olmamaktır. Ses verin. Çünkü dalın kırılması, yeşilin sonu olur.  Yarım asır sonra yaprak da canlı kalsın, dal da..

 


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Arşiv
Kazim Dogan (2)

Yarım asır önce, yarım asır sonra Gökköy
 
Tüm hakları saklıdır