Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   16. Ekim 2018, Salı      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Arşiv >  > 
CEMEVİ TÖRENİNDEN NOTLAR.

CEMEVİ TÖRENİNDEN NOTLAR.

Cemi yöneten dedenin havanın soğuk olması ve yerlerin toz toprak olması nedeniyle Gökköylüler den bir Cem evi yaptırılması için söz istedi ve hemen orada bulunan köylülerimiz gönüllerinden ne koparsa bağışlarda bulundular.

İşte bu anekdot ile Cem evi yapımı için kollar sıvandı.
                105802   (defa okundu)               

2008 yılında Gökköy Ankara Derneği’nin okulun bahçesinde açık havada düzenlediği Cem Töreninde Cemi yöneten dedenin havanın soğuk olması ve yerlerin toz toprak olması nedeniyle Gökköylüler den bir Cem evi yaptırılması için söz istedi ve hemen orada bulunan köylülerimiz gönüllerinden ne koparsa bağışlarda bulundular.

İşte bu anekdot ile Cem evi yapımı için kollar sıvandı. Her sene toplantılar düzenlendi. Nasıl yapılır? Nereye yapılır? Konuları tartışıldı. Sonunda üç yer ön plana çıktı. Okul, eski okul, kooperatifin bulunduğu arazi. Köylülerimizin kooperatifin bulunduğu araziye yapılması halinde bağış yapacaklarını söylemeleri üzerine yer olarak kooperatifin bulunduğu arazi uygun bulundu. Bunun için muhtar bu araziyi satın alma ve parsel birleştirmek için devlete başvurdu. Sonra kottan yarım kat üzerine iki kat olmak üzere proje çizdirildi ve onaylatıldı. Bir koldan da bağışlar toplandı. Avrupa, Ankara, Çorum ve farklı merkezlerde yaşayan köylüler ile yürütüldü. Tüm bürokratik işlemler bitince ihale yapıldı.

İşçilik ihalesi müteahhitte verildi. Malzemeyi ise Muhtar ve Cemevi komisyonu ihtiyaçta oldukça temin edecekler.  İlk iş olarak kepçe ile toprak harfiyat işine başlandı ve bitirildi. Ardından temel yerleri kazılarak temel kalıpları çakılarak demirler bağlanarak yerleştirildi. Beton atma işi yapılarak yarım katın kaba inşaati bitmiş oldu. 1 katın betonun atmak için hazırlıklara başlandı.

İşte bu aşamada 06-07-2013 günü geniş katılımlı temel atma merasimi için hummalı bir çalışma yapıldı. Kurban kesildi, yemekler köy yemekhanesinde hazırlandı.

Törene Çorum CHP Merkez İlçe Başkanı Salim Topgün ile Ankara-Çorum Dernekleri Yöneticileri ve üyelerinden çok sayıda köylümüz ile sevenler, dostlar katıldı.

Coşku ve sevinç içinde geçen törende böyle bir binanın getireceği artılar ve inanç üzerine yapacağı etkiler ile hizmete girmesi ile büyük bir ihtiyaca cevap vereceği konuşuldu. Cem töreni ve dernekler programlarının bir kısmını burada yapabileceği, birinci katta hizmet odaları, muhtar odası ve mutfak için düzenlemeler, İkinci katta ise salon olacak. Salonda törenleri yürütmek için sahne, oturaklar, ses sistemi için anfi yeri ve dolaplar yapılacak.

İki ay içinde bitirilecek olan bina 2014 yılı başında hizmete sunulacak.

NOT: Yurtdışında yaşayan birinci kuşak (1000), çocukları (500) Avro, Türkiye de yaşayan köylülerimiz 500 TL, doğrudan Gökköy Muhtarı Satılmış Sucu veya Ali Ürün ne bağış paralarını elden verebilirler. Fazla para vermek isteyen veya inşaatin bir eksiğini yaptırmak isteyen köylülerimiz olursa Yine aynı kişilere başvurmaları gerekiyor. Makbuzlarınız size verilecektir.


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Arşiv
 
CEMEVİ TÖRENİNDEN NOTLAR.
Tüm hakları saklıdır