Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   20. Ekim 2018, Cumartesi      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > İlimiz Çorum >  > 
Çorum ekonomisi

Çorum ekonomisi

Çorum ekonomisinin dinamiği tuğla sektörü olmakla birlikte ilimizde bulunan özel müteşebbise ait üretim tesisleri Denizli ve Manisa illerinde olduğu gibi homojen bir yapı içermez...
                85724   (defa okundu)               

Çorum ilinde, 1990 yılların ortalarına kadar başarılı bir sanayi gelişimini görmek mümkündür. Bölgedeki başarının arkasında yatan unsurlara geçmeden önce bu sürecin nasıl yakalandığı ve nasıl durma noktasına, hatta gerileme noktasına geldiğine değinmekte fayda vardır.

Modern anlamda Çorum ilinde sanayileşmenin temeli olarak 1957 yılında üretime başlayan ve bir kamu yatırımı olan Çorum Çimento Fabrikası'nı görmek mümkündür. Bu yatırımın ardından ilimizde uzun yıllar üretime dayalı bir kamu yatırımı gerçekleşmemiştir.

İlimizde bulunan özel müteşebbise ait üretim tesisleri Denizli ve Manisa illerinde olduğu gibi homojen bir yapı içermez. Yani bir tekstil ve deri sektöründe kümeleşme göstermez. Her sektör kendi trendi ve koşulları içinde, özellikle bölgesel kaynakların varlığı dikkate alınarak kendiliğinden gelişmiş diyebiliriz. Özellikle vurgulamak isteğimiz bugün kullanılan farklı sektörlerdeki üretim tekniklerine göre daha basit ve emek yoğun çalışan küçük atölyelerin bölgesel kaynakları ve yeni üretim tekniklerini daha iyi değerlendirmesi ile başta kiremit ve tuğla , un ve bu iki üretim dalının ilk etapta makine ve ekipman ihtiyacını karşılamak amacı ile kurulmuş makine sektörü büyük bir gelişim göstermiştir. Bu üretim dalları Çorum ilinin sanayileşmesinin lokomotifi olmuşlardır.

Kuruluşları 1930’lu yıllara giden , un değirmenlerinin, bölgenin tarımsal potansiyelinden aldığı güçle ve makine sektörünün bu sektörde imalatlarını yoğunlaştırması ile modern teknikle çalışan yeni fabrikalar kuruldu. Bugün bu sayı 20 civarındadır.

Ancak yerel ve kendi imkanlar kullanılarak yapılan un tesislerinin oldukça kolaylaşması ve devletin de bu sektörde muayyen bir kapasite gözeterek yeni komple yatırımları kısıtlayıcı önlemler almaması un sektöründe kapasitenin artmasına neden oldu. Maalesef kapasite fazlalığı nedeniyle bu sektörde bir çok tesis düşük kapasite çalışmakta veya üretimlerini zaman zaman tamamen durdurmaktadırlar.

Çorum sanayisinin belkemiği ve dinamiği olan sektör kiremit ve tuğla sektörüdür. Sayıları 75 civarındadır. Özellikle emek yoğun çalışmaları , sunmuş olduğu istihdam olanağı sayesinde bölgenin itici gücü durumundadır. Sektörün başlangıç yılları 1950 yıllarına kadar gider ve tamamen yerel kaynaklara dayanır. Toprak ve iklimsel şartlar sektörü daima avantajli kılmıştır. 1980’li yılların ortalarında Toplu Konut İdaresi tarafından başlatılan konut yapımları sektörün hızla büyümesine, yeni yatırımların yapılmasına ve kapasitelerin en üst düzeyde kullanmalarına yol açtı. Ancak talepteki çeşitli nedenlerle azalış, Toplu Konut İdaresi'nin artık , konut üretimini teşvik etmemesi, devletin teşvik politikası , arz fazlalığına neden oldu. Maalesef 2000-2001 yılında yaşanan ekonomik olumsuzluklar nedeniyle bir çok tesis üretimini durdurdu.

Yukarıda açiklanan bu iki üretim dalının yerel kaynak temeline dayanan gelişimine müteakip, yeni bir sektörün gelişmesine neden oldu. 1980’li yıllarda un ve kiremit-tuğla sektörü başta olmak üzere , makine ve ekipmanlarının karşılanması için yerel taleplerin ön plana çıkması ilimizde makine sektörünün gelişmesinde etkili oldu. Son yillarda yerel ve ülke genelinde yaşanan talep yetersizliği, bu sektörün teknolojilerini yenilemeleriyle birlikte dış pazara yönelik üretim yapmaya başladılar. Başta kuzey Afrika ülkeleri olmak üzere, Türk Cumhuriyetlerine, İtalya, Romanya gibi ülkelere ihracat olanakları yakaladılar.

Bu üretim alanlarının yanında, Çorum ilinin yatırımların yapıldığı yıllar dikkate alındığında , özellikle Çorumlu müteşebbisler başta olmak üzere, üretim merkezi olarak seçilmesi, diğer müteşebbisler üzerinde olumlu etki oluşturdu. Yeni üretim alanlarında yatırım yapmak isteyen yerel sermaye sahipleri Çorum’da kalmayi tercih ettiler. Kağıt, ambalaj, tıbbi malzeme, tekstil, radyatör, viyol, yumurta üretimi yapan kümes hayvancılığı gibi yeni üretim alanlarını oluşturdular.

Kaynakların kullanımı amacı ile başlayan sanayileşme süreci , makine üretimi ve yeni sektörlerin gelişimi ile bir tepe noktası yakaladı. Bu gelişme sürecinde artan sayıda bir çok müteşebbis sermayelerini ve deneyimlerini kullanarak önceki yilların üretim aşamalarında kazandıkları deneyimlerle ikinci, üçüncü fabrikaları kurabildiler.


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

İlimiz Çorum
 
Çorum ekonomisi
Tüm hakları saklıdır