Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   20. Ekim 2018, Cumartesi      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > İlimiz Çorum >  > 
Çorum'da gezilecek yerler
Çorum Müzesi tarihe ilgi duyanları bekliyor

Çorum'da gezilecek yerler

Çorum'da sayısız turistik mekan bulunmaktadır. Hepsi keşfedilmek için sizleri bekliyor.
                67142   (defa okundu)               

Gezilecek yerler

Tarihi Çorum Evleri

Çorum’un eski evleri Türk toplumunun geleneksel yapisi ile bütünlesmistir.Sözkonusu evlere; Çorum’un Çepni, Karakeçili, Devane gibi eski mahalleleri ile Iskilip, Sungurlu ve Kargi’da rastlanilmaktadir.

Müzeler

Çorum Müzesi 

Adres: Gülabibey Mah. Müze Sok. - Çorum  Tel: (364) 213 15 68  Faks: (364) 224 30 25

Il merkezinde Endüstri Meslek Lisesi yaninda yer almaktadir. Hicri 1332 yilina tarihlenen bina, yapildigi bugünden bu yana hastane ve okul olarak kullanilmistir. 1989 yilindan itibaren Çorum Müzesi olarak kullanilmak üzere restorasyonuna baslanmis ve halen restore islemi devam etmektedir. Müzede Geç Kalkolotik (M.Ö. 4500) dönemden itibaren kronolojik olarak Eski Tunç Çagi, Asur Ticaret Kolonileri Çagi, Eski Hitit, Hitit Imparatorluk, Firig, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemi eserlerinin sergilenecegi arkeolojik salon ile Çorum yöresine ait Etnografik eserlerin sergilenecegi Etnografik salonu açma çalismalari devam etmektedir.

Alacahöyük Müzesi 

Adres: Alaca Ilçesi, Alacahöyük Köyü Tel: (0364) 224 30 25

Alaca Ilçesi, Alacahöyük beldesinde yer almaktadir. Çorum Müze Müdürlügüne bagli olarak hizmet veren müzede ; Alacahöyük kazilarinda elde edilen Kalkolotik, Eski Tunç Çagi, Hitit ve Frig Dönemine ait eserler ile yöreden derlenen Etnografik eserler sergilenmektedir.Çorum'a 45 km. uzakliktadir. Alacahöyük'te ilk yerel müze 1940 yilinda teshire açilmis, 1982 yilinda ise yeni binasina tasinmistir. Iki katli olan müzenin üst katinda Hamit Zübeyr Kosay ve Remzi Oguz Arik salonlari bulunmaktadir. Kazi baskanlarinin isimlerinin verildigi bu salonlarda Alacahöyük ve Pazarli kazisinda elde edilen eserler sergilenmektedir.

Giris salonunda ilk kazi malzemeleri, Kalkolitik Döneme ait el yapimi seramikler ile Eski Tunç Çagina ait 13 kral mezarinin buluntu anini gösteren fotograflar ve pismis toprak eserler sergilenmektedir.

Ikinci salonda yer alan büyük duvar vitrinlerinde ; Hitit Dönemine ait pismis toprak , gaga agizli testiler, tabaklar, çanaklar, mangal ve maltizlar ile matara biçimli kaplar, orta vitrinlerde ise Eski Tunç ve Hitit dönemlerine ait bronz igneler, kemik süs esyalari, kaliplar, hayvan figürleri ve iki adet çivi yazili tablet teshir edilmektedir. Ayrica ayni salonda Frig Dönemine ait tek vitrinde , Pazarli eserleri arasinda pismis toprak kabartmali duvar levhalari, üzeri boyali kaplar ve keklik biçimli riton yer almaktadir.

Mahmut Akok Salonu olarak adlandirilan ve etnografik eserlerin sergilendigi alt katta ise, yöreye ait hali ve kilimler, ahsap tarim aletleri, dokuma tezgâhi ile Osmanli Dönemine ait delici, kesici ve atesli silahlar teshir edilmektedir.

Bogazköy Müzesi

Tel : (0364) 213 15 68  Faks : (0364) 224 30 25

Çorum’a 84 km. uzakliktaki Bogazkale ilçesinde yer almaktadir. Çorum Müze Müdürlügüne bagli olarak hizmet veren müzede Bogazköy-Hattusa kazilarinda açiga çikartilan eserler ile çevreden elde edilen eserler sergilenmektedir. 12 Eylül 1966 yilinda açilan Müze, Bogazköy (Hattusas) kazilarinda açiga çikan ve çevreden müzeye gelen eserlerin depo ve sergilemesinin yapildigi mahalli bir müze konumdadir.  Hitit Dönemine ait eserlerin agirlikli oldugu müzede ; Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler de sergilenmektedir.

Örenyerleri

Alacahöyük Örenyeri

Çorum’un 45 km güneyinde, Alaca Ilçesinin 17 km kuzeybatisinda yer almakta olup, Bogazköy’e 34, Ankara’ya ise 210 km uzakliktaki Alacahöyük Köyü yerlesim alani içerisindedir. Höyük, bilim alemine ilk kez 1835 yilinda W.C.HAMILTON tarafindan tanitilmis olup, bu yillardan itibaren Orta Anadolu’yu ziyaret eden bilginlerin ugrak yeri olmustur.

Eski Tunç ve Hitit Çaginda çok önemli bir kült ve sanat merkezi olan Alacahöyük’te 4 uygarlik çagi bulunmaktadir. Geç Kalkolotik çagini Eski Tunç, Hitit, Frig, Roma ve Bizans dönemleri takip eder. Örenyerinde Hitit Imparatorluk dönemine ait Sfenksli Kapi, sehrin batisindaki Poternli Kapi ve mimari eserler ile Hatti uygarliginin aydinlanmasina çok katkilari olan Alacahöyük Eski Tunç Çagi haneden mezarlari ile yerel müzesi, Bogazköy ve Yazilikaya’yi ziyaret edenler için ayni gün gezilebilecek önemli bir örenyeridir.

Hitit Imparatorluk dönemine tarihlenen kalker temel üzerine andezit bloklarla insa edilmis iki kule arasinda yer alan Sfenksli Kapi’nin genisligi 10 metredir. O, bir yolla baglandigi büyük mabedin anitsal geçididir. Dis girisin iki yanindaki büyük söge bloklarinin dis yüzleri Sfenks protomlari ile süslüdür. Kulelerin dis ve iç yüzlerinde yer alan kabartmalar Firtina Tanrisi onuruna kutlanan bir kült festivalini yansitmaktadir.

Alacahöyük kazilari , Orta Anadolu’nun kuzey bölgesinin kesintisiz stratigrafisini veren tek merkez olmasi ve özellikle 13 kral mezari ile eski Tunç dönemine, monimental mimari kalintilariyla Hitit dönemine isik tutmasi açisindan dünya arkeoloji literatüründe önemli bir yere sahiptir.

Bogazköy Örenyeri

Bogazköy ( Hattusa ) Örenyeri , Çorum ilinin 82 km güneybatisinda yer almakta olup, Ankara’ya uzakligi ise 208 km’dir. Hitit devletinin eski çekirdek bölgesinin merkezinde bulunan Bogazköy ( Hattusa ) örenyeri Budaközü Çayi vadisinin güney ucunda , ovadan 300 m. Yükseklikteki sayisiz kaya kütleleri ve dag yamaçlarinin bölünmesiyle çevrili olarak kuzey ve batida derin yamaçlarla sinirlandirilmistir. Sehir kuzeye dogru açik olup, kuzey kismi disinda diger kisimlari surla çevrilidir. Arkeolojik kazilarda gün isigina çikarilarak restore edilen ve artik bir açik hava müzesi niteliginde ziyaret edilebilen kalintilar, Bogazköy Tarihi Milli Parki’nin da odak noktasini olusturmaktadir. Hattusa 1986 yilinda, UNESCO tarafindan Dünya Kültür Mirasi Listesine alinmistir. Ayrica burada bulunan çivi yazili tablet arsivleri de 2001 yilindan itibaren UNESCO’nun “Dünya Bellegi Listesinde” yer almaktadir. 

Hattusa’nin kesfi 1834 yilinda Fransiz mimar Charles Texier tarafindan gezilmis ve dünyaya tanitilmistir. Bu bulus aslinda yalnizca Hattusa’nin kesfi degil , tamamen unutulmus olan Hititlerin kesfi olarak da tanimlanabilir. 1893-94’de Ernest Chantre’nin birkaç sondaj yapmasina ve ilk çivi yazili tabletleri yayinlamasina kadarki dönemde pek çok bilim adami ve gezgin Hattusa’yi ziyaret eder. Muze-i Humayun müdürü Osman HAmdi Bey, 1906’da müzesi adina Makridi’nin sorumlulugunda Bogazköy kazilarini baslatmis, zamanin çivi yazisi uzmani Assiriyolog Hugo Winckler’i de kazi heyetine alarak , burasinin Hitit Baskenti Hattusa oldugunu tespit etmislerdir. 1931-1939 yillari arasinda ve 2.Dünya savasi nedeniyle verilen aradan sonra 1952’de yeniden baslatilan kazilar kesintisiz olarak Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafindan sürdürülmektedir.  Antik Kapadokya bölgesinin kuzey sinirina yakin bir yerde bulunan ve arkeolojik kazilarla gün isigina çikartilip restore edilen ve açik hava müzesi niteligindeki ziyaret edilebilen Hititlerin baskenti Hattusa-Bogazköy’deki kalintilar, Bogazköy Tarihi Milli Park’in temelini olusturmaktadir. Yüz yildir sürdürülen kazi ve arastirmalar Hattusa-Bogazköy çevresindeki en erken yerlesmenin Kalkolotik çagda (M.Ö. 6000) oldugunu ortaya koymustur. Eski Tunç Çagi’nda da sürekli yerlesmenin görüldügü Hattusa’da bu dönemi Asur Ticaret Koloni devri izler. Yazili belgelere göre M.Ö. 2. binin baslarinda Kusar’li Anitta Hattusa Krali Pijusti’yi yenip sehri tahrip eder ve sehri lanetler. Anitta’nin lanetine ragmen sehir M.Ö. 1600/1650 yillarinda Hitit Krali 1. Hattusili tarafindan baskent olarak seçilir. Hititlerin M.Ö.1200’de sehri çesitli nedenlerle terk etmesiyle burada Erken Demir Çagi (Karanlik Çag) baslar. Bu dönemi M.Ö. 9.yüzyilda Frig Çagi daha sonra Helenistik, Galat ve Roma/Bizans çaglari takip eder.

Bogazkale Yazilikaya 

Bogazkale, Hattusa'nin 1.5 km. kuzeydogusunda yer almaktadir. Hattusa’nin en büyük ve etkileyici olan kutsal mekani, sehrin biraz disinda yer alan, yüksek kayalar arasina saklanmis Yazilikaya tapinagidir. Özellikle ilkbahardaki yeni yil kutlamalarinda kullanildigi sanilan bu Açikhava tapinaginda, ülkenin önemli Tanri ve tanriçalari alay halinde kayalara kabartma olarak islenmistir. Yazilikaya Açikhava tapinaginda tabii kayaliga yapilmis olan, A odasi olarak adlandirilan büyük galeri ile, B odasi olarak adlandirilan küçük galeri yer almaktadir. Büyük galeri’nin ( A Odasi ) bati duvari Tanri kabartmalariyla, dogu duvari ise tanriça kabartmalariyla bezelidir. Ayri bir girisi bulunan Küçük Galeriyi ( B Odasi ) girisin iki yaninda bulunan aslan basli , insan gövdeli cinler korumaktadir. B odasinin bati duvarinda saga dogru ilerleyen 12 tanri, dogu duvarinda ise Kiliç Tanrisi ile Tanri Sarruma ve himayesindeki Kral IV.Tudhalia yer almaktadir.

 
Ortaköy Sapinuva 

Çorum’un 53 km güneydogusunda yer alan Ortaköy ilçesinin , 3 km güneyindedir. Ortaköy Hitit sehri, Yesilirmak Nehrinin üzerinde bulundugu ve Kelkit’ten baslayan Koyulhisar-Resadiye-Niksar üzerinden Amasya’ya dogru gelisen vadinin hemen sonunda yer almaktadir.Sehir derince bir vadinin kuzey yamaçlarindaki bir plato üzerine kurulmustur. 1990 yilinda Prof. Dr.Aygül Süel ve Dr.Mustafa Süel baskanliginda kazi çalismalari baslatilmistir.1994 yilinda Ortaköy’ün Hitit Çagi’ndaki adinin Sapinuwa oldugu tesbit edilmistir. Bu önemli Hitit sehri Hitit Devleti’nin baskentlerinden biridir. Yapilan çalismalarda monumental yapilar günisigina çikarilmistir.Bu binalarda su ana kadar sayilari dört bini asan Hitit çivi yazili tablet arsivleri ele geçirilmistir. Bunlarin çogunu Hititçe metinler olusturur. Içerik olarak birbirleriyle iliskileri, paleografileri ve buluntu durumlarina göre, Ortaköy –Sapinuva tabletlerinin büyük bir kisminin ayni döneme ait olduklari, Bogazköy ve Masat Höyük belgeleri ile olan iliskileri nedeniyle de bu tabletlerin Orta Hitit döneminin sonlarina tarihlendigi açiklanmistir.

Eskiyapar Örenyeri

Alaca ilçesinin 5 Km Batisinda,Alaca-Sungurlu yolu üzerindeki höyük,Bogazköy’ün 25 Km Kuzeydogusunda, Alacahöyük’ün ise 20 Km Güneydogusunda yer almaktadir. Yapilan çalismalar sonucunda Höyükte kesintisiz bir iskanin varligi tespit edilmis olup,Höyükte eski Tunç,Hitit,Frig,Roma ve iki safhali Helenistik döneme rastlanmistir. Höyükün Kuzeydogu ve Bati kesimlerinde Hitit Imparatorluk çagi sehir surunun temelleri bulunmus,dikdörtgen planli,avlulari tas döseli binalar Bogazköy ve Alacahöyükteki binalardan farksiz olarak ,Hitit üslubunda insaa edilmislerdir.Höyükün Güneydogu kesiminde genis bir alana yayilan eski Hitit dönemi mahallesinin yanmis evlerinden çok sayida toprak eserler elde edilmistir.Yine bu alanlarda bulunan kabartmali kült vazolari burasinin dini bir merkez oldugu görüsünü kuvvetlendirmistir.Höyükte Hitit tabakalari altinda yer alan eski Tunç çagi tabakalarinda yapilan çalismalarda ,bir evin tabani altinda altin ve gümüs objelerden olusan bir defineye rastlanilmistir.Gümüs vazolar,Suriye sisesi,gümüs merasim baltasi ,degisik tiplerde altin igne,boncuk,küpe ve bileziklerden olusan define,bir taraftan Alacahöyük,Kültepe,diger taraftan Truva ,Poliochni ve Kuzey Suriye-Mezopotamya buluntulariyla benzer olup bu buluntular Ankara Medeniyetler Müzesinde sergilenmektedir.

Yörüklü (Hüseyindede Tepesi)

Ilimiz Sungurlu ilçesi,Yörüklü kasabasi Hüseyindede tepesi olarak adlandirilan mevkiide bulunmaktadir.Yapilan çalismalar sonucunda Eski Hitit dönemine ait iki ayri kabartmali vazo parçalarina yine ayni döneme ait olan tek mekanli bir odada rastlanmistir.Elde edilen parçalarin restorasyon çalismalari sonucunda birisinin inandik vazosu tipinde oldugu,digerinin ise daha küçük ve boyun üzerinde tek filiz halinde Hitit dini törenlerini anlatan bir tasvir bantinin oldugu tespit edilmistir.Bu tasvir banti üzerindeki en önemli sahneyi ise boga üzerinde takla atan bir akrobat olusturmaktadir.Inandik vazosu tipinde olan ve üzerinde 4 tasvir banti olan büyük vazonun agiz kenarinda küçük bir tekne ve baslari içe bakan dört boga basi yer almaktadir.Tasvir bantlarinda konular yine Hitit dini törenlerini anlatmaktadir.Bu kabartmali vazolarin yani sira yapilan çalismalarda Eski Hitit dönemine ait olan (formlarini daha önceden bilinen) Matara biçimli kap ve yuvarlak agizli yüksek boyunlu testiler de elde edilmistir. 1998 yilindaki çalismalarda ise teraslama tekniginde yapildigi ortaya çikan Eski Hitit Dönemine ait mimari takip edilmis olup, ileri ki dönemlerde kazi çalismalarina devam edilecektir.

Laçin Kapilikaya Anitsal Kaya Mezari

Çorum’un yaklasik 27 km. kuzeyinde, Kirkdilim mevkiinde oldukça sarp, kayalik ve akarsu tarafindan yarilmis derin vadilerin olusturdugu engebeli arazi üzerinde, kuzeye dogru uzanan bir kaya blokunun burun kisminin kuzey-bati kösesinde yer almaktadir. Komutan IKEZIOS’a ait hellenistik dönem kaya mezari olup, M.Ö. II.yüzyila tarihlenmektedir. Çay seviyesinden 65 m. Yükseklikteki kaya mezarinin yamuk biçimli bir podyum zemini vardir.Bu podyumdan 8 basamakli merdivenle ikinci platformda, oradan da 12 basamakli merdivenle mezar önündeki podyuma geçilmektedir. Mezar odasinin kapisi üzerinde “IKEZIOS”yazisi okunmaktadir. Mezar odasi kareplanli olup , girisin sag ve solunda nis seklinde oyulmus ölü sekilleri vardir.

Iskilip Kaya Mezari

Iskilip merkezinde bulunan Osmanli dönemine ait 100 m yükseklikteki tabi bir kaya üzerine insa edilmis, kalenin güney ve güneydogu eteginde Roma dönemine ait kaya mezarlari bulunmaktadir. Güneydogusunda bulunan kaya mezarinin iki sütunlu dikdörtgen bir girisi vardir.Yuvarlak sütun gövdeleri yukari dogru inmektedir. Basliklarda bulunan bilezikler üzerinde oturmus birer aslan bulunmaktadir. Sütun basliklari üzerindeki üçgen alinlik içerisinde ise yatar durumda karsilikli kanatli iki aslan figürü bulunmaktadir. Kabartmalardan birinin elinde kiliç, digerinin elinde kadeh mevcuttur. Mezar odasi içerisinde iki adet ölü sekisi bulunmaktadir.

Kuleler ve Kaleler

Saat Kulesi: l894 yilinda Çorum’lu Besiktas Muhafizi Yedi Sekiz Hasan Pasa tarafindan yaptirilmis olup, yüksekligi 27.5 m.dir. Ilimizin tarihi bir simgesidir.

Çorum Kalesi: Selçuklu mimari özelligi tasiyan Çorum Kalesinde halen iskan mevcuttur. Sehrin güneyinde yüksek bir tepe üzerinde kurulmustur. Kare planli olup, 80x80 ebatindadir. Yüksekligi 7.35 m. Duvarlarin genisligi 2.40 metredir. Kalenin kapisi kuzeyde olup, 2.70x3.30 m. Ölçüsündedir. Kalenin içerisinde büyük bir mescit bulunmaktadir. Kalenin kitabesi olmadigi için kesin yapim tarihi bilinmemektedir. Danismend veya Selçuklu Dönemine tarihlenen kalede düzgün kesme tas, moloz tas, Roma ve Bizans dönemine ait devsirme taslar kullanilmistir.

Iskilip Kalesi: Yüz metre yükseklikte, üç tarafi kayalik üzerine insaa edilmistir. Güneye bakan bir kapisi, kale içinde sol tarafta bir zindan odasi vardir. Dört tarafinda burçlar bulunmaktadir.

Osmancik Kalesi: Yüksek bir tepe üzerine kurulmus olan kalenin surlarinin uzunlugu 250 m. Yüksekligi 30 m.dir Ilk defa kimler tarafindan yapildigi kesin olarak bilinmemekle birlikte Roma Devrinde yapilmis oldugu sanilmaktadir. Kaleden Kizilirmaga gizli yollar mevcuttur. Kale duvari örgülerinde Horasan harci kullanilmistir. Kale içinde kayalar oyularak yapilmis bir hamam harabesi mevcuttur. Kalenin ön kisminda bir kitabe, gözlemci yeri, kapisi ve burçlardan kalintilar bulunmaktadir.

Sungurlu Saat Kulesi: l892 yilinda kaymakam Edip Bey tarafindan yaptirilmistir. Insaat malzemesi olarak kesme tas kullanilan saat kulesi, kaide ve saç örgü kismi dahil sekiz kisimdir. Saat çelik halat ve 50 kg.lik kovalar vasitasiyla çalismaktadir.

Camiler ve Türbeler

Ulu Cami: Selçuklu sultani Alaattin zamaninda azatli kölesi Hayrettin tarafindan yaptirildigi sanilmaktadir. II. Beyazit zamanindaki depremde harap oldugu için onarilan camii, IV. Murat zamaninda Sultan Muradi Rabi Camii olarak adlandirilmistir. Camiinin M.1306 tarihli minberindeki H. 707 tarihli kitabe camiinin de bu dönemde yaptirildigini düsündürmektedir.

Hidirlik Cami: Hz. Muhammed’in yakin arkadaslarindan ve onun sancaktari Süheyb-i Rumi’ye saygi nisanesi olarak eski caminin yerine 2. Abdülhamit zamaninda Yedi Sekiz Hasan Pasa’nin istegi üzerine H. 1307 yilinda insa edilmistir.

Seyh Muhittin Yavsi Camii: Iskilip ilçesinde bulunan cami Islam alimlerinden Ebussuud Efendi’nin babasi Seyh Yavsi tarafindan yaptirilmistir.Tek kubbeli olarak yapilan caminin içerisinde ; daha sonra Ebussuud tarafindan yaptirilan babasinin türbesi vardir. Ayrica , cami önünde Seyh Yavsi’nin diktigi söylenen ulu bir karaagaç bulunmaktadir. Son yillarda onarim gören caminin aslina zarar verilmemistir.

Evlik Köyü Cami ve Türbesi: Iskilip ilçesine bagli evlik Köyü'nde bulunmaktadir. Camii ve türbede Fatih'in hocasi Aksemsettin'in oglu (Nurum Hûda) ve aile efratlarinin mezarlari bulunmakta olup, camii ve türbenin yapiminda ahsap malzeme kullanilmistir.

Kulaksiz Camii: H.1230 (1830) yilinda yaptirilan caminin kitabesi yoktur. 1803 yilinda onarim görmüstür.

Elvançelebi Camii ve Türbesi: Mecitözü Ilçesi, Elvançelebi beldesinde yer almaktadir. Orjinalde zaviye oldugu düsünülmektedir. Yapinin cami kismindaki kitabede H.681 (M.1282-83), türbe üzerindeki kitabede ise H.707 (M.1307) tarihleri bulunmaktadir.


Hamamlar

Pasa Hamami: 1487 yilinda Tabettin Ibrahim Pasa Bin Haci Bey tarafindan yaptirilmistir.Osmanli dönemi eserlerinden olup, halen çalismaktadir.

Güpür Hamami: Merkez de Ulu camii karsisinda bulunan hamam 1436 yilinda yapilmistir. Osmanli dönemi mimari özelligini tasir. Su anda bakim çalismalari devam etmektedir.

Ali Pasa Hamami (Yeni Hamam): Saat kulesi yaninda olup, bu hamam ilin en büyük hamamidir. Erzurum beyler beyi olan Ali Pasa tarafindan 1573 yilinda yaptirilmistir.

Hanlar ve Köprüler

Veli Pasa Hani: Plan ve mimari açisindan Osmanli Çagi hanlarina örnek teskil eden han 1000 m2 lik bir alan kaplar. Ahsap han iki katli olup, yalnizca ön cepheye bakan kösk bölümü üç katlidir.

Menzil Hani: Hacihamza Kasabasinda olup, eski tarihi yol üzerindedir. Dikdörtgenli plan olup, kemerler üzerine oturtulmustur. Besik tonoz örgülüdür. Camisi ve hamami ile bir Osmanli Külliyesi olan yapinin günümüze bazi kisimlari ulasabilmistir.

Osmancik Koyunbaba Köprüsü: Osmancik ilçesindeki köprü , Osmanli Sultani ll. Beyazit zamaninda 1489 (H.889) yilinda insasina baslanip , 1491 (H.895) yilinda tamamlanmistir. 250 m. Uzunlugunda 7.5 m. Genisliginde olup, 15 gözlüdür. Köprünün kuzey kisminda ve kalenin dibindeki kayalikta kitabesi mevcuttur. Köprü, sayilari çok az klasik Türk sanati eserlerindendir. Kizilirmak üzerinden yaklasik 500 yilindan beri sanat abidesi olarak durmakta ve bugün de hizmet vermektedir

Korunan Alanlar

Bogazköy Alacahöyük Milli Parki

Çorum - Alacahöyük Tarihi Milli Parki

Yeri: Iç Anadolu Bölgesinde , Çorum ili Sungurlu ilçesi sinirlari içerisinde yer almaktadir.

Ulasim: Milli Park alanina,Sungurlu-Çorum karayolu ile ulasim saglanmakta olup saha Sungurlu'ya 26 km.,Yozgat'a 29 km., Ankara'ya 208 km.mesafededir.

Özelligi: Milli Parkin ana kaynak degeri, tarih ve arkeolojidir. Anadolu'nun en önemli medeniyetlerinden biri olan Hitit uygarliginin merkezi Bogazköy (Hattusas)'ün kalintilarini içerisine alan Milli Parkta baslica yapilar surlar,surlardaki kapilar ve tünel, Büyükkaledeki saray arsiv binasi ve mabetlerdir.

Bogazköy'ün 2 km. kuzeydogusunda Hitit bassehrinin disinda bulunan Yazilikaya Açikhava mabedine, Sungurlu'dan Bogazkale'ye gelirken köye girmeden sola sapilan bir yol ile ulasilir. Anadolu'da bilinen ilk Panteon olan Yazilikaya'da Hitit'lerin krali, kraliçe,tanri ve tanriçalari rölyefleri yer almistir. Saha, dogal deger açisindan; insan eliyle Anadolu Platosunun flora ve faunaya yapilan tahribati göstermesi sebebiyle örnek bir görünüm sunar. Orman örtüsünün yerini antropojen step araziye birakmasi sonucu fauna degismistir. Genel olarak saha, çiftlik ve otlama için kullanilan hemen hemen agaçsiz bir step görüntüsü kazanmistir.

Görülebilecek Yerler: Hitit Uygarliginin merkezi Bogazköy (Hattusas)'ün kalintilari, surlar, kapilar ve tünel, Büyükkale'deki saray arsivi binasi ve mabetleri ile Anadolu'da bilinen ilk Panteon olan Yazilikaya'daki Hitit'lerin krali,kraliçe,tanri ve tanriça röliefleri Milli Park alaninda ziyaretçilerin görmesi gerekli yerlerdir.

Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Milli Parkin yogun ziyaretçi dönemi Mayis-Ekim aylari arasidir. Konaklama ihtiyaci Bogazkale köyünden karsilanabilir.


Çatak Tabiat Parkı

Çorum - Çatak Tabiat Parki

Yeri: Orta Karadeniz Bölgesinde Çorum ili Merkez (Laçin) ilçesi sinirlari içerisindedir.

Ulasim: Tabiat Parkina Çorum-Laçin karayolu ile ulasilir. Çorum'a takriben 17-20 km. uzakliktadir.

Özelligi: Dogal yapisi manzara zenginlikleri ve özelliklerine sahip bulunmasi nedeniyle sahanin 387.5 hektarlik bölümü 1984 yilinda ayrilmistir. Sahada hakim agaç türü karaçamdir. Az miktarda sariçam görülmektedir. Tilki, tavsan, kurt, ötücü kuslar ve keklik faunayi olusturur. Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Tabiat Parkinin ziyaretçi dönemi Mayis-Ekim aylari arasindadir. Ziyaretçiler piknik imkanlarindan yararlanabilirler. Tabiat Parkinda geceleme(Orman Bakanligi Milli Parklar-Av Yaban Hayati Genel Müdürlügü'ne ait bir bina olmakla birlikte)ve yiyecek hizmetlerini park ziyaretçileri kendi olanaklari ile karsilamalari gerekir.

 

Mesire Yerleri

Kirkdilim Mesire Yeri: Osmancik yolu üzerinde bulunan bu mesire yerinin Çorum’a uzakligi 25 Km.’ dir.

Sıklık Mesire Yeri: Çorum- Samsun karayolu üzerinde günübirlik gidilen Ilimiz merkezine yakin bir mesire yeridir.

Bahabey Çamligi: Ilimiz Devlet Hastanesi bitisiginde bulunan mesire yeri agaçlandirilmis olup, halkin piknik yaptigi ve eglendigi mesire yeridir.

Sagmaca Suyu: Merkez Ilçe Kussaray köyü sinirlari içerisinde Çorum Sagmaca içme suyunun temin edildigi kaynaktir. Ayrica özel bir firma tarafindan kurulmus alabalik üretim tesisi mevcuttur.

Iskilip Elmabeli: Iskilip’e 13 km. uzaklikta Iskilip-Tosya karayolu üzerindedir. Altyapisi Orman Isletmesince büyük ölçüde tamamlanmis ve bünyesinde oyun sahalari bulunan mesire yeri ; yöre halkinin günü birlik piknik, eglence sportif ihtiyaçlarina cevap vermektedir

Laçin Kösk Evi Mesire Yeri: Laçin ilçemizde bulunan mesire yeri yüksek bir alanda olup, bütün vadiyi görme imkani mevcuttur. Çam agaçlariyla kapli ormanlik bir alana sahip olan mesire yeri halkin yaz aylarinda piknik amaçli gittigi yerdir.

Kaplicalar

Hamamliçay Köy Kaplicasi: Merkeze 12 Km. uzaklikta Hamamliçay Köyündedir. Bayanlara ve erkeklere ayri ayri yüzme havuzu mevcuttur. 10 adet özel kabin vardir. Suyu 42 derece sicaklikta olup; Romatizmal hastaliklari, cilt hastaliklari ve böbrek taslarinin düsürülmesine iyi gelmektedir.

Figani Beke Kaplicasi: Ilçenin 16 km. dogusunda, Mecitözü ilçesinin Figani köyü yakinindaki Beke kaplicasinin vücut isisindaki suyu oldukça boldur. Su küçük bir havuzdan kaynayip oradan büyük havuza aktarilmaktadir.

Bu kaplicanin, idrar sökücü etkisiyle vücuttaki metabolizma artiklarinin idrar yoluyla atilmasinda ve asit ortaminda olusan taslarin düsürülmesinde faydali oldugu bilinmektedir.


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

İlimiz Çorum
Çorum'da gezilecek yerler
 
Tüm hakları saklıdır