Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   21. Ekim 2018, Pazar      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Köyümüz Gökköy >  > 

Gökköy Tarihi

Mufassal Defterleri incelendiğinde, 1541 yılında Mecitözü’ne bağlı Çanşa- Karapınar-Yakalık Kışla

köylerinin isimleride geçmektedir.
                66208   (defa okundu)               

Gökköy köyünün ilk yerleşim yeri, 1530 yılı haritasındaki “Kışlacık” köyüdür. 1541 yılı defterlerinde, “Kışlacık” köyünün ismi, “Yakalık Kışla” olarak geçmektedir.

Göçebelerin Yakalık kışla Nahiyesinde kalıcı yerleri yokmuş. Sürekli sürülerinin peşinde, mevsime göre uygun yerlere kağnılarını eğler çadırlarını kurarlarmış. Gökköyü oluşturan konargöçer ilk aile, yaz mevsiminde çıkmış olduğu yayladan, havaların soğuması ile kışı geçirmek için dulda bir yere inmek için yola çıkmışlar. Fındıklı Mollahasan Düdüklük köylerinin arasında bulunan Koramaz Çeşmesinin yanına çadırlarını kurarlar ama burasının kendi toprakları olduğunu söyleyen Düdüklüklüler Gökköyün ilk yerlisi olan bu aileye müsaade etmemişler. Buradan ayrılan Baytiyaroğlu, Yakalık Kışla Nahiyesinin 2 km yukarısındaki, soğuk bir suyu olan, iki dik kayanın eteği, boş sahipsiz, düzlüğe kağnılarını eğlemişler. Çadırlarını buraya kurmuşlar. Sürüleri içinde; Tonganın mağarayı, Gece kuşu mağarasını ve Alaişin mağarasını ağıl olarak kullanmaya başlamışlar. Bu mağaraların kış mevsiminde ağıl olarak kullanılması 1930 yılına kadar devam etmiştir.

Kışlaya yerleşen Baytiyaroğulları ailesidir. Sonradan Köseoğulları, Karaca ve Kabaca oğulları gelerek yanlarına çadırlarını kurmuşlar. Ekonomi o devirde hayvancılığa dayanıyormuş. Hayvanlarının semirmesi için gerekli olan temiz su, taze ot nerede bulunur diye sürekli çevredeki yerler gezilmekteymiş. Herkes hayvancılık yaptığında bilinen, elde bulunan yaylalar çok kalabalık oluyormuş. Taze ot ve temiz su bulmakta güçlükler yaşıyorlarmış. Bundan dolayı boylar arasında sürekli kavgalar çıkıyormuş.

Irmağı takip ederek Batıya doğru ilerlemişler. Kuzey Batı istikametindeki Karababa höyüğünün ve Üçtaşlar ın bulunduğu yerleri keşfetmişler. Buraların Hitit ve Frikler döneminden kalma boş, sahipsiz, verimli araziler olduğunu görmüşler. Yayla olarak buraları kullanmaya başlamışlar. Kışı geçirmek içinde, Kışlak dedikleri iki kayanın eteklerindeki Kışla obasına dönerlermiş. Bir süre böyle devam etmiş, taki ailelerden birinin çocuğu, oyun oynarken çıkmış olduğu kayadan aşağı düşüp ölene kadar, bu olaydan sonra buranın adı Kızuçuran kaya olarak kalmış. Buranın kendilerine uğursuz geldiğini düşünen ailelerden; Karaca-Kabaca Üçtaşlara, Baytiyaroğulları ve Köseoğulları Karababa’ya göçmüşler. Karababa’ya yerleşen Baytiyaroğulları iki yıl burada yaşadıktan sonra Üçtaşlar a, Köseoğulları ailesi ise Bekaroğlu’na dönmüş.

Üçtaşlar (Eskiköy) da zamanla köy nüfusu çoğalınca otlaklar ve içme suyu yetmemeye başlamış. Köyün ileri gelenleri arayışa içine girmişler.

Köyün çobanlarından Goğ Ali, Gökköy’ün şimdiki kurulduğu yere sürüsünü otlatmaya gittiğinde devamlı olarak tekenin biri sürüden ayrılarak ormanın içinde kayıp oluyormuş. Geri sürünün içine döndüğünde ise, sakalı ıslak olarak geliyormuş. Tekenin bu durumunu çoban farketmiş, çoban nın tekeyi, yaptığı takip sonunda, suyun kaynağına ulaşmış. Çobanda bu sudan içmiş. Suyun tadı da çobanın hoşuna gitmiş. Goğ Ali akşam olup da sürü ile köye dönüşte, olanları köy halkına anlatır, ayrıca buranın yerleşime uygun otlak ve su bakımından iyi olduğunu söyler. Çobanın bu konuşması üzerine köyün ileri gelenleri keşif yapmak için çobanın bahsetmiş olduğu yere köyün şimdiki kurulmuş olduğu yere gelip inceleme yapmışlar. Buralar sahipsiz, boş yerlermiş. Sürüleri için çok geniş otlaklar ve temiz sular mevcutmuş. Tarım için uygun araziler varmış. İlk etapta yazları yayla olarak kullanmışlar. 1843 yılında iskân yasasının çıkması ile Gökköye kalıcı yerleşmişler. İlk iskân yerleri Galikin Pınar çevresiymiş. Üçtaşlar ve Kışlayı tamamen terk etmezler. Bağlar, bahçeler, tarlalar ekilip biçilir.

------------------------------------------------------------------

v KAYNAKLAR:

vMehmet İLHAN' ın anlatımları.2011

v GKKDD Kültür Bohçası.

v Köylerimiz (Ali AKKAYA)

 


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Köyümüz Gökköy
 
Gökköy Tarihi
Tüm hakları saklıdır