Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   19. Ekim 2018, Cuma      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Köyümüz Gökköy >  > 

Köyümüzün coğrafi ve idari konumu ile ulaşım bilgileri

Karadeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi'nin geçiş alanında olup, köyümüzün coğrafi özellikleri..
                80203   (defa okundu)               

Köyümüzün coğrafi ve idari konumu ile ulaşım, haberleşme ve medya bilgileri

 

Gökköy Karadeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi'nin geçiş alanında olup, doğusunda Kırklar Dağı (Akdağ), Karadağ, batısında Elmalı Dağ'ın uzantısı olan ve aralarında kalan Alaca Suyu ile Çorum Suyu'nun kesişmesi ile oluşan ortalama 1000m yükseklikte bir düzlük ve derelerle bölünmüş, genellikle aniden vadilere dönüşen bir bölgede kurulmuştur.

 

Köyün kurulduğu yer, kuzeyden güneye doğru açılan bir derenin iki yamacıdır.

 

Gökköy Köyü,  Çorum Merkez ilçesi, Cemilbey nahiyesine bağlıdır.  Çorum'a uzaklığı 30 Km, nahiyeye ise 9 Km olan köyümüz,  yerleşik alanı merkez olmak üzere; doğusunda, Düdüklü, Şanlı Osman, Bekeroğlu, kuzey doğusunda Şanlı Osman; kuzeyinde Cemilbey ve Kozluca, kuzey batısında Sevindikalan; batısında Çikhasan, Karapınar, güney batısında Mustafa Çelebi, Çikhasan; güneyinde Miyana ve güneydoğusunda ise Dereyacı, Bekeroğlu köyleri ve bu köylerin arazileri bulunmaktadır.

 

İdari Bağlılık

 

Gökköy köyü Cemilbey Nahiyesi ile birlikte Mecitözü'ne bağlı iken yine Cemilbey'e bağlı eski adı ile Kuduzlar yeni adı ile Yeşilyayla köyünden Encümen Azası seçilen Şuayip isimli şahsın katkıları ile Cemilbey tüm köyleri ile birlikte Çorum Merkez ilçesine bağlanmıştır.

 

Ulaşım

 

Ulaşım araçlarının olmadığı yılladara köylüler önemli bir işleri olmadığı sürece, onların deyimiyle "şehere" gidemezlerdi. bu nedenle dış dünya ile bağlantıları yok gibiydi. Ancak erkekler askere gitmek için köyden çıkarlardı. Bu da çoğu zaman ilginç bir deneyim olurdu. Belki de bu yüzden olmalı ki, askere gitmeyen adam olmuş sayılmazdı. Askerlik bir anlamda erkeklerin dışarıyla ilk temasını sağlayan, zorunlu bir seyehat, bir görevdi. 

 

Kadınların o dönemde bu şansları da yok dış dünyayı tanımak için. Onlar ilk  kez kamyonların, traktörlerin gelmesiyle şehirle tanışır, ilk kez köyle kentin farkını görür.

 

Motorlu araçların olmadığı zamanlarda ulaşım, yaya ya da hayvanların çektiği arabalarla yapılırdı. Köyün Micitözü'ne bağlı olduğu zamanlarda, köylü yaya olarak Çorum'a 6 saatlik bir mesafede olmasına rağmen ilçeye zorunda kaldıkların  için ilçeye 9 saatte giderlerdi.

 

Şimdi ise motorlu araçlar çoğaldı. Köyün de Merkez'e bağlanması nedeniyle yaya altı saatlik 30 km yol 45 dakikaya inmiştir.

 

1950'li yıllar ile 1960'lı yılların ikinci yarısına kadar ulaşım kamyonlarla az da olsa traktörlerle yapılır. Ulaşım hizmetinde önce Çoynakların ve Miloğunoğlu'nun, daha sonra da Süleyman Alper ve Musa Erkul'un ortak kamyonları ile Hüseyin Onaylı'nın kamyonu çalışır. 1960'lı yılların ikinci yarısından itibaren yolculuk otobüslerle yapılır. Bunda da Hasan Özdemir ve Hasan Zeren öncülük etmişlerdir. Şimdi ise ulaşım, minübüsler ve özel binek araçları ile yapılmaktadır.

 

Haberleşme

 

Haberleşme önceleri kolcular arasında yapılırdı. 1980 'li yıllarda telefon gelse de telefon santrali ancak 1990'lı yıllarda  Gökköy Kalkınma ve Dayanışma Derneği'nin inisiyatifi ile  kurulmuştur.

 

Medya

 

Köylülerin dış dünya ile bağlantılarını sağlayan bir araç da radyo olmuştur. Köyde her ailede radyo bulunmazdı. Sadece bir iki evde bulunan radyolar, öyle günün her saatinde de açılmazdı. Genellikle saat akşam 7'de tüm komşular radyonun etrafına toplanırdı ajans dedikleri haberleri dinleyebilmek için. Sesini fazla açmazlardı bataryası bitecek diye. Kimsenin sesi çıkmaz, adeta nefeslerini tutadak dinlerlerdi ajans haberlerini. Daha sonra radyolar çoğaldı ama bu ilk radyolar hiç unutulmadı. Köyden 70li yıllarda Almanya'ya gidenler  izine geldiklerinde önce pikaplar sonra teypler getirdiler. Dışa açılım artık tüm hızıyla sürüyordu. Ancak köyde henüz elektrik yoktu. Bu nedenle televizyonla oldukça geç tanıştılar. İlk televizyonlar da tıpkı bataryalı radyolar kadar ilgi toplamıştı. Benzerlikleri olduğundan mı bilinmez ama köydeki ilk televizyonlar da elektrik yokluğunda bataryalı radyo örneğinde olduğu gibi traktörler aküleriyle çalıştırılıyordu. Bu kez toplananlar radyoda ajans haberi dinlemeyen ihtiyarlar değil, daha çok Türk filmi izlemeye gelen kadın ve çocuklardı. Birkaç kişide bulunan televizyonlar komşu ve akrabalardan oluşan topluluk tarafından küçük bir odada üst üste izlenirdi. O zamanın siyah beyaz televizyonlarının yerini elektriğin gelmesiyle zamanla renklileri aldı. Köylülerimiz artık uydu antenleriyle dünya televizyonlarını izlemekteler. Gelişen teknoloji köy ile kent arasındaki farkılılığı da giderek azaltmaktadır.


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Köyümüz Gökköy
Köyümüzün coğrafi ve idari konumu ile ulaşım bilgileri
 
Tüm hakları saklıdır