Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   19. Ekim 2018, Cuma      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Köyümüz Gökköy >  > 
GÖKKÖYÜN 3 SAÇ AYAĞI, KÖYÜMÜZÜN SORUNLARINI MASAYA YATIRDI, ÇÖZÜM ARADI

GÖKKÖYÜN 3 SAÇ AYAĞI, KÖYÜMÜZÜN SORUNLARINI MASAYA YATIRDI, ÇÖZÜM ARADI

Toplantıya katılanlardan Ali Ürün ile Yusuf Kiraz, Bize kaç kişi misafir geleceğini, özellikle Şenlik zamanı

Dernekler önceden arayıp söylerse bizde ona göre müsait olan evlerde bu misafirlerin ağırlarız, dediler.
                32797   (defa okundu)               

Katılımcılar:Hüseyin Alkan, Kazım Keser, Engin Keser, Sadık Özdemir,  Ali Tarım, Etem Köle, Mehmet Temiz,  Sami Gül, Nursel Gül, Ali Özdek,  Sadık Tarım,  Ali Ürün,  Yusuf Kiraz,  Durak Akış, Kazım Sucu,  İlhan Özbey,  Arap Gül,  İbrahim Aluş,  Hüseyin İlhan,  İlker Tolan,  Mustafa Sucu,  Satılmış Sucu,  Ali Erçin,  Kamil Tanış,  Saffet Şahin,  Memiş Alaş,  Musa Yalçın,  Muzaffer Ardıç,  Celal Yılmaz,  Arab Mumcu,  Gazi Koç,  Etem Keser,  Saffet Yaşar,  Ali Tolan,  Ahmet Turan,  Galip Koç,  Ahmet Özdek,  Musa Aktar,  Musa Ayana,  Cuma Tolan,  Hasan Yalçın,  Mesut Özbey.

TOPLANTIDA KONUŞULAN KONULARIN ÖZETLE BAŞLIKLARI: 

Türbe ve Cem Evi Malzemelerini Kullanım Koşulları

Mevcut durumda yemek veren kişi cem evinin tüpünü kullanılırsa 200 TL veriyor. Sadece yemek yenecekse 100 TL alındığını beyan etti köy muhtarı İlker Tolan.

Toplantıya katılanlardan Hasan Yalçın; bu alınan para için makbuz kesilip kesilmediği sordu.

Muhtar, Bugüne kadar kesmiyordum ama bundan sonra makbuzum hazır, her hizmet sonrası ilgili kişi adına makbuz düzenleyeceğim, dedi. Zaten o kadarda çok kiralama olmadığını, Cem evi açıldığında bu tarafa 4-5 kişinin yemek verdiğini söyledi.

Misafirhane, Gelen Misafirlerin Nerede Ağırlanacağı

Toplantıya katılanlardan Ali Ürün ile Yusuf Kiraz, Bize kaç kişi misafir geleceğini, özellikle Şenlik zamanı Dernekler önceden arayıp söylerse bizde ona göre müsait olan evlerde bu misafirlerin ağırlarız, dediler.

Dernek yetkililerinden Nursel Gül tek şoför misafirlerini olduğunu onunda aracında yattığını o nedenle bu konu üzerinde pek durulmadığı söyledi.

Cem Evi İçin Bir Görevli Gerektiği

Bu konuda Muhtar köyde kırk hanenin kaldığını bu kişilerden alınan para ile bir bekçinin tutulamayacağını, köy dışında yaşayanlardan ise para talep edemediklerini, “Kalmadığımız köyde bekçi parasımı vereceğiz” şeklinde cevaplar aldıklarını; bu nedenle köyde bir bekçi tutulamadığını söyledi.

Toplantıya katılanlar ise, köydeki tarlaları, bağları, bahçeleri kim ekip biçiyorsa bekçinin parasını ondan alınması gerektiğini söylediler. Eğer vermiyorsa da muhtarın elindeki yetkileri kullanarak bu parayı alması gerektiğini dile getirdiler.

Üçlü Saç Ayağı Nasıl Daha İyi Daha Verimli İşletilebilir?

Üçlü saç ayağı ÇGKKGD –AGKYDD- Muhtarlığın birbirinde kopuk çalıştığı söylendi. Daha önceki yıllarda bu konuda toplantılar olduğu dile getirildi. İleride bu konuda adımlar atılması konusuna itiraz gelmedi.

Şenlik ile Cemin Aynı Zamanda Yapılıp Yapılmaması

Muhtar, gündüz Kurucuözde içki içen kişilerin akşam ceme girdiğini, içki ile ceme girmenin,  dinen sakıncalı olduğunu; bu nedenle Şenlik ile Cemin aynı gün yapılmasına karşı olduğunu söyledi.  Bu sene de sırf bu nedenle Ankara Derneğinin o kadar istemesine rağmen Cem yaptırmadığını söyledi. İsterseniz onuncu ayda cem yapabiliriz, dedi.

Toplantıda olan arkadaşlar da bunun üzerine, İçki içen içeri girmez ya da alınmaz. Bir iki kişi içki içiyorsa onların yüzünden diğer içki içmeyen insanların ne günahı var, dediler.

Mustafa Sucu, Eğer Cem yapılmayacaksa bu Cem evinin neden yapıldığını sordu.

Ankara Derneği Başkanı Hüseyin İlhan, Her sene Cemi sıra ile yapalım Çorum Derneği, Ankara Derneği ve Muhtarlık olarak. Bu seneki Cemi Ankara Derneği yapsın, dedi.

Bu öneri kabul edilmedi. Bunu üzerine Ankara Dernek Başkanı, Ankara Derneği olarak cemi biz yaparız, dedi.

Toplantıda olan Ali Özdek ile Sadık Tarım Ekim ayının soğuk olduğunu köyde cemin yapılamayacağını, kimseni köyde kalmayacağını belirttiler.

Şenlik Tarihinin Değişmesi

Muhtar, şenlik zamanının tam da orak zamanı geldiğini, Ağustosun ilk hafta sonu değil de bu tarihin ya Temmuzun ilk haftası; eğer bu olmayacaksa Ağustos ayının on beşi ile yirmisi arası bir tarihin köy için uygun olacağını, eğer bu değişiklik olursa köyün de şenliğe elinden gelen desteği ve katılımı vereceğini söyledi.

Dernekler ise şimdiki tarihin çalışanların yıllık izinlerine göre ayarlandığı söylediler.

Katılımcılar da tarih konusu o kadarda önemli olmadığının yeterki köyün kalabalık olduğu bir zaman yapılması gerektiğini söylediler.

Muhtar İle Dernekler Arasındaki Problemler

Muhtar derneğim sırf bağış toplamak için köye geldiğini, köyde ne tür sorunlar olduğuna ilgili olmadığını söyledi.

Katılımcılardan Nursel Gül, bağış için yapılıyorsa bu sene de siz yapın;, bağışı siz toplayın bu kadar çok para toplandığını düşünüyorsanız eğer, dedi.

Önümüzde Yapılacak Olan Cem İçin Dede Araştırması

Cem yapılacaksa önce köyde bir Köy Babası belirlenmesi konuları konuşuldu.

Köy Babası olan kişinin Dedeyi bulmasının doğru olacağı belirtildi.

Konuşulan sorunlar çözülmese de ilerisi için bir yol haritası çizilmiş, hangi konularda tarafların sıkıntıları olduğu masaya yatırılmış oldu.


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Köyümüz Gökköy
GÖKKÖYÜN 3 SAÇ AYAĞI, KÖYÜMÜZÜN SORUNLARINI MASAYA YATIRDI, ÇÖZÜM ARADI
 
Tüm hakları saklıdır