Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   19. Ekim 2018, Cuma      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Köyümüz Gökköy >  > 

Gökköy'de kutsal mekanlar

Köyümüzde yıllardan beri kutsal sayılan nesne ve yerlerden birkaçı, Ahmedi-Şıh, köy meydanında bulunan bir mezar, Ağca Baba, köyün batısında yaşlı meşe ağaçları ile kaplı bir ziyaret yeri...
                68433   (defa okundu)               

Kutsal Mekanlar

 

Ahmed-i Şıh

Köyün içinde bulunan ziyaret yeridir. Bir rivayete göre bu ziyarette Ahmed-i Şıh, eşi Fadime ile Hamdullah efendimizin kızı Zekine olduğu; bir başka rivayete göre ise de burada 15 mezarı vardır.

Ahmed-i Şıh, Seyit Cemal efendimizin evlatlarından olup köyümüze eşi Fadime ile birlikte yerleşen, insanları iyi yola sevkeden; eline, beline, diline sahip olunması gerektiğini öğütleyen ve öğütlerini tatbik eden, özü de sözü gibi güzel, güvenilir muhterem bir zat olduğu söylenmektedir.

O gün bugündür burası ziyaret kabul edilir. Köyün dışından da çokca ziyaretçisi bulunmaktadır. Her Perşembe akşamı (Cuma Akşamı= cuma günü öncesindeki akşam anlamında) ziyaret yeri mumm ve ışıklarla aydınlatılır.

 

İmam Emmi

İmam Emmi; Mazıbaşı köyünün kurucusu Caniklioğlu sülalesindendir. Yozgat tan, Çat ovasına, oradan da Gökköyde bir süre kalırlar. Bunlardan 3 aile Gökköye yerleşir, diğerleri Şakaklı köyünün bulunduğu araziye göçerek, tamamen boş olan burada kendi köylerini kurarlar. Şakaklı da Osmanlı Devletinin görevlendirdiği Boybeyi ve Müezzinbaşı otururmuş. Bu iki görevi de Canikli oğlu sülalesinin büyüğü yürütürmüş. Gökköyde kalan 2 aile Canikli, 1 ailede İmamoğlu olarak 1843 iskân-yasasında defterlere kayıt edilir. İmam Emmi köyün ilk imamıdır. Bu sıfatı Mazıbaşı köyünde oturan aynı sülaleden gelen dönemin Boybeyi ve Müezzinbaşı sı olan kişiden tevdi almıştır. Zira köyde mezarının belirgin bir şekilde korunması yarı resmi devlet görevlisi olduğundan kaynaklanmaktadır. Kendisine icar olaraktan Karavelinin kırdığın da ki korudan Cehrilik vermişler. Köyde İmam Emminin soyunu devam ettiren aileler vardır.

 

Ağca Baba

İsmini, üzerinde bulunduğu topraktan çıkan ağca-beyaz kireç taşlarından alır. Yukarıharman’nın altında, yaşlı meşe ağaçları ve kuzey tarafları yosun tutmuş büyük taşlar ile kaplı ziyarettir. Eski devirden kalma mezarlıktır.

 

Muratoğlu (Kuruca Öz - Kurucöz)

Köyün batısında, köye 2 km uzaklıkta bulunan çok yaşlı meşe ağaçları ile kaplı, etrafı tel örgülü; içerisinde türbe bulunan bir ziyaret yeridir.

Köyümüze, birliği, beraberliği, iyi huylu olmayı öğretmeye gelen Murat isimli muhterem zat yaşlanıp ölünce Kuruca Öz olarak bilinen bu araziye defnedilir. Daha sonra oğlu da ölünce babasının yanına gömülme vesiyeti üzerine oğlunu da buraya defnederler. Murat ve Oğlu'nun Yeri olarak adlandırılan bu yer zamanla Muratoğlu'na dönüşmüştür. Köy halkı da daha sonra mezarların yerini tam olara bilmediğinden, mezarlara en yakın olarak tespit ettikleri yere temsili bir Türbe yapmış; çevresine tel örgü çekerek masa ve oturaklar inşaa ederek ziyarete açmıştır.

Gökköy Kalkınma ve Dayanışma Derneği her yıl Ağustos ayında düzenlediği geleneksel Gökköy Şenliği burada yapılmaktadır.

 

Köy Mezarlığı

Köyün ilk mezarlığı köyün kuzey batısında bulunan ilkokul binası ile Hüseyin Turan, İbrahim Köksal, Hamza Kiraz ve Etem Keser'in evlerinin arasında kalan bölgedir. Hatta İbrahim Köksal'ın evinin temeli açılırken kemiklerin çıktığı, bu mezarın ise Haşeri'nin Koruğun karısı Zeyhep Gül'e ait olduğu rivayet edilir.

Partoğun Dere diye bilinen köyün doğusunda kalan bölge 1939 yılından itibaren "Mezarlık" olarak anılmaya başlanmış olup ilk olarak buraya Mehmet Karateke (Kımılık) defnedilmiştir. Geçmişte yaaşananlar ders olmuş ki Muhtar Mehmet İlhan inisiyatifiyle başlatılan ve halen süren çalışmalar sonucu yeni mezarlığın etrafı tel örgülerle çevrilmiştir. Çok anlamlı şekilde ağaçlandırılan mezarlığa ayrıca Bektaş Yalçın tarafından küçük bir aş ev yapılmış; Ahmet Özdek tarafından da köyden mezarlığa kadar olan bölgeye ağaç dikilerek park haline getirilmiştir.

 

Karababa

İsmini pınarın karşısındaki höyükte bulunan mezarlıktan alır. Bu çevreyi ruhları ile koruduğuna, erenlerin buranın ağaçlarını, en ufak bir çakılını bile kimseye vermediğine inanılmaktadır. Buradan ağaç kesen ve taşını götürenin büyük zararlara uğradığı, ağaç keserken baltasıyla ayağını kesenlerin olduğu, taşını kağnısıyla götürürken öküzlerini öldüğü, dilden dile anlatılır. Gökköylüler Eski köyde yaşarken, ibadet için Düdüklük köyüne giderlermiş, çocuklarını Kara Babaya bırakıp dönüşte bıraktıkları yerden her hangi bir zarar görmemiş şekilde alırlarmış

 

Yanağrı Taşı

Köyün doğusunda Doley denilen mevkiide bulanan altında kemeri andıran bir geçiti olan bir taştır. Sinirsel bozukluklardan kaynaklanan felç diyebileceğimiz hayvan hastalığının tedavisi için köylüler, bu hastalığa yakalananları ve bu hastalığa yakalanmasın diye diğerlerini de taş altındaki geçitten geçirirlermiş.

Hayvanlarda görülen bu hastalığa halk arasında yan ağrısı adı verildiğinden bu taşa da Yanağrı Taşı denilmiştir.

 

Gülçiti

Köyün batı kısmında bulunan Haydar Tatar'ın bahçesinin içerisindedir. Bir rivayete göre 1965'te Kara Maça'nın gelini Satı Tatar, bir gün evini süpürdükden sonra, biriken gübürü (çöpü) bahçelerinide bulunan dut ağacının dibine döker. Aynı akşam Satı Tatar'a rüyasında bir zat şöyle seslenir:

- Üzerime ev yaptınız. O zaman da uyardım. Ama duymadınız. Şimdiyse evin gübürünü üstüme atıyorsunuz. Ben sizi rahatsız ediyor muyum ki? Beni yerimde rahat bırakmıyorsunuz!...

Bunun üzerine konuyu görüşen Tatar ailesi, yaptıkları evin o kısmına ne sıva ne de badana tutturabildiklerini , bunun da sebebinin "Yatır" olabileceğini düşünerek evi 20 m içeri çeker.

Bu olaydan sonra orada bir "yatır"ın olduğuna inanılır.


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Köyümüz Gökköy
 
Gökköy'de kutsal mekanlar
Tüm hakları saklıdır