Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   19. Ekim 2018, Cuma      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Köyümüz Gökköy >  > 

Gökköy'de değişime neden olan unsurlar

Ağalık, kooperatifleşme ve sonrasında Yardımlaşma, Dayanışma Derneği.. Hepsinin bir hikayesi var..
                67572   (defa okundu)               

Ağalık

 

Köy halkı evi, tarlası, çıkan ürünü, ineği, koyu, keçisi kısaca iğneden ipliğe neye sahipse herşeyine vergi ödemek zorunda olduğu bir dönemde artık vergisini ödeyemez duruma düşmüştür. Köylü tam bu sırada, Birinci Dünya Savaşı'nda 7 yıl Rusya'da savaşıp köye cebinde üç beş kuruş para ve biraz da altınla geldiği söylenen Halil Arat'tan (Pana) borç alarak vergilerini öder. Senesi geyir tekrar vergi ödemek için borç alır. Böylelikle bazı borçlar da artik ödenmeyecek bir duruma gelir. Halil Arat da alacağına karşılık köylünün kıymetli mallarına el koyar. Halil Arat giderek köylü üstünde baskı unsuru yani köyün ağası konumuna gelir.

Borçlarını ödemeyen köylülerce bedava denecek kadar, çok küçük karşılıklarla tarlası sürülür. bağı bellenir, işi görülür Ağa'nın.

Tabi bu durum, borçlu olsun olmasın köydeki bazı insanları rahatsız ettiğinden, Ağa'ya karşı direniş de başlamıştır. Başlangıçta direnmeleri Ağa ve yandaşları tarafından çeşitli yollarla bastırsalar da Çirçir Pınarı'na yapılacak oluk yüzünden Muhtar Hüseyin Gül'ün (Koruk) ilk güçlü ve  sert bir çıkışa maruz kalır. Bu olay sonun başlangıcıdır.

 

Oluk Hikayesi: Köyün ortasında bulunan Çirçir Pınarı'na bir oluk yaptırılması düşünülür. Bunun için en uygun ağacın ise Aşağı Bağlar mevkiinde bulunan büyük bir ceviz ağacıdır. Muhtar Gül'ün önderliğinde köylüler bu ağacı içini oyar ve urganla çekerek köye getirir. Çirçir Pınar'a konulucağı sırada Halil Arat bir kaç yandaşı ile gelerek ağaçta kendi hakkı da bulunduğunu bu nedenle oluğun kendi kapısı önüne konulmasını ister. Bunun üzerine muhtarın küçük kardeşi Bayram ve bazı yakınları ellerine birer odun kaparak Halil Arat ve yandaşlarını oradan uzaklaştırırlar. Sonra da oluk pınarın önüne konur.

 

Cinayet: Öz mevkiinde Haydar Alaş ve Atiğin Sato ile Ağa arasında sınır yüzünden tartışırlar. Korku ve baskılara dayanamayan Atiğin Sataoğun oğlu Necati Tamam, bir gün Ağa'nın oğlu Ali Rıza Arat'ı söz konusu tarlada bıçaklayarak öldürür. Bu cinayetten sonra da Ağalık tarihe karışır.

 

Kooperatif

 

Köy nüfusunun hızla artması, köye kamu yatırımın olmaması ve bunun yanısıra teknik gelişmelerin köye yansımaması ve arazinin artan nüfusa yetersiz kalması sonucu köydeki yoksulluk iyice artmıştır. Köyde çobanlık ve bekçilik yapabilmek için bile çevreye, güce ve beceriye ihtiyaç duyulur hale geldiği 1960 yıllarda artık bir çok köylü yorganını sırtlayarak gurbete çıkmaya başlamıştır. İşte o ortamda kooperatiflşme gündeme gelir.

Önceleri kooperatifin kurulup kurulmamaması konusunda ve daha sonra da binasının yapılacağı yer konusunda tartışmalar olur. Nihayet 1966-67 yılında kurulur. Mehmet Arat'ın öncülüğünde, Hüseyin Turan, İbrahim Öncül, Ahmet Doğan, Aziz Alper, Ahmet Alper, İsmail Gül, İbrahim Aran, Resimi Mumcu,Veli Naykı, Etem Koç, Mehmet Yaşar, Ahmet Özbey, Hasan Uprak, Veli İşçi ve adını sayamadığımız nicelerinin yardımıyla kooperatife 75-80 kişi üye olur. Köyde bir değirmen, bir hızar atölyesi, bir bakkal, bir ahır, bir kümes olmak üzere yapılan işlerde canlılık gelir. Yapılan bu işler için kooperatif kontenjanından yurtdışına gidenler sayesinde insanların eli para görünce yüzlerde de gülücükler oluşur. Büyük bir bölümü kooperatif kontenjanından olmak üzere yurtdışına ilk etapda 125 kişi giderek, dışarıya açılan pencerenin yanısıra gelir kapıları da aralanmış olur. Bunun üzerine dışarıya göç hızlanır. Yurtdışı işçi kabul etmez olunca da kalanlar ve kooperatif yönetimine gelenler, yeni hedefler belirlemeledikleri için hızla gelişen ve çevre köylere de örnek teşkil eden kooperatif önce duraklar. Sonra da onca teşebbüslere rağmen yıkılmasına engel olunamaz. Sonunda dağılır.

Gökköy Derneği

Köyün 1960 ve 1970'li yıllarda hızla dışa açılımı nedeniyle köy bir anda boşalmıştır. Genç nüfusun ve bunun yanında iş gücünün azalışı, bakımsızlıktan verimin düşüşü köyü bunuduğu yerden çok gerilere götürür.

Bu durumu gören ve köye vefa borcu olduğuna inanan Ankara'nın Keçiören - Atapark mahallesinde oturan köylülerimizin öncülüğünde; aynı özlemle bezenmiş diğer köylülerimizin de desteği ve katkılarıyla, Merkezi Ankara'da olmak üzere 1989 yılında Gökköy Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurulur.

 

Dernek  bu güne kadar köyün içme suyundan, çeşmelerin tamir ve bakımı, yol ve telefon sentralinin yapımına;  gurbette yaşamını yitirenleri doğdukları topraklarda defninden gençlere, zorda kalan köylülerimize  kadar bir çok konuda katkı sunmuştur. Dernek ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için bakınız


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Köyümüz Gökköy
Gökköy'de değişime neden olan unsurlar
 
Tüm hakları saklıdır