Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
   16. Ekim 2018, Salı      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa >  YAZARLAR
Nurettin İlhan
Gökköy'ün Sesi.

Çağrım, büyük küçük demeden kendine 'Gökköy'lüyüm' diyen herkese!.

       19 Ekim 2011        09:26:49        343674   (defa okundu)             

Köyümüzün sitesinde “Dört Büyük Gökköy’ konulu bir yazı yazmıştım. O yazımda içerik olarak köyümüzün köy sınırlarını aşarak Çorum’da, Ankara’da, Anadolu’nun değişik kentlerinde ve Avrupa’nin değişik ülkelerinde büyüyüp çoğalarak ayrı birer Gökköy’ler daha yarattıklarını vurgulamaya çalışmıştım.
Şimdi de sizleri o dört büyük köyün anası olan ve o köylerin candamarını oluşturan Gökköy’ye götürmeye çalışacağım…

Köyümüz bindokuzyüzaltmışlı ve bindokuzyüzyetmişli yıllarda yüzünü dışarıya çevirmiş tipik bir Anadolu köyüdür. Hem şehirden uzak oluşu, hem de ulaşım ağlarının çok kısıtlı olması köyün ve köylünün çevreleriyle olan bağ ve sosyal ilişkilerini hayli kısıtlamış. Tıpkı kendisine benzeyen ve kaderleri aynı olan diğer Anadolu köyleri ve köylüleri gibi.

Bindokuzyüzaltmışlı yıllarda kıpırdanmaya başlayan köyümüze önce hatırı sayılır bir yol ve ardından tam teşkilatlı yeni bir okul yaptırılmış. Yetmişli yılların sonlarına doğru da köyümüz elektriğe kavuşturulmuş. Ve bunların ardından şirin bir ormanı andıran bakımlı ve güzel bir mezarlığa kavuşturulmuş. Bunu izleyen yıllarda içme suyumuzun evlere kadar getirilmesi sağlanmış ve ardından köyümüzün kanalizasyon problemi çözülmüş.
Bunları bir çırpıda sıraladık gittik ama bunların yapılması ve insanlarımızın hizmetine sunulması hiçte sancısız ve de kolay olmamış… Bakın bütün bunlar yapılırken ufak tefek sancılar yaşanmış ama hepsi de tatlı çözümlere bağlanmış…

Bu bağlamda köyümüz için yapılaçak her yeni yatırımın ve yeniliğin birtakım sancılar yaratacağını ve bunun da gayet doğal olduğunu bilmemiz ve algılamamız gerek artık. Burada önemli olan problem ve sancıları en aza indirecek akıllı ve insancıl çözümler aramak ve onları uygulamaya geçirmektir…

Son yıllarda köyümüzde yapılması düşünülen bir ” Kültür ve Cem Evinin” nerede ve nasıl yapılaçağı tartışmaları konuşmalarımızın odağını oluşturmaktadır. Bu konu ile ilgili bir kaç kez toplantılar yapılmış ve her seferinde birtakım yerler üzerinde ısrarlar yüzünden ufak tefek pürüzler de yaşanmıştır. Bunlar böylesi konuların hayata geçirilmesi aşamasında yaşanması gereken en doğal olaylardır. Böylesi olaylar bizleri engelleyip yolumuzdan asla alıkoymamalıdır… Burada özellikle vurgulamak isterim ki; köyümüzde bu yaz yapılmış olan ve kendiliğinden gündeme oturan bir toplantıdan çıkan sonuç ve onlardan gelen olumlu haber köyümüz açısından gayet sevindiricidir.

Kalkınmasını istediğimiz yer köy ise oranın kalkınması için verilecek kararı yine köylülerin kendileri vermelidir. Onların gereksinimleri çok önemlidir ve orada düzenlenebilecek her etkinlik rahat bir şekilde yapılabilmelidir. Her etkinlik için ayrı bir bina yapmak hem maddi külfettir ve hem de bir israftır. Köy adına yapılacak herşey için köylülerimizin katılımcılığı bir doğallıktır ve aynı zamanda bir zorunluluktur. Zira Gökköy’de ne yapılıyorsa yine Gökköy’lüler için yapılıyor.
Bu bağlamda “Dört Büyük Gökköy’ lülere büyük görev düşüyör. Kalp damarlarımızın birleştiği yerde buluşmamız ve birbirimize gücümüz oranında destek vermemizin tam zamanıdır. Yaşımız ilerlediğinde pişmanlık duymak istemiyorsak; köyümüz için yapılan çalışmalara, ya bir kürek harç atalım ya da bir ufacık çivi çakalım…

Çağrım; büyük küçük demeden, zengin fakir ayırt etmeden ve kendine “Ben Gökköy’lüyüm” diyen herkesedir.. O topraklara olan kutsal borcumuzu gücümüz oranında ödemeye çalışalım.
Saygılarımla,
Nurettin Ilhan
n.ilhan@home.nl

  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Tüm hakları saklıdır