Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   19. Ekim 2018, Cuma      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Gökköy Derneği >  > 

Gökköy'de dernekleşme süreci

Köyün 1960 ve 1970 li yıllarda hızla dışa açılımı nedeniyle, köy bir anda boşaldı. Genç nüfusun azalması ve buna bağlı olarak, iş gücünün de azalmış olması, bakımsızlıktan verimin düşüşünü gündeme getirdi. Verimin düşüşü de ister, istemez köyü bulunduğu yerden çok gerilere götürdü.
                52171   (defa okundu)               

Dernekleşmeye giden yol

 

Köyün 1960 ve 1970 li yıllarda hızla dışa açılımı nedeniyle, köy bir anda boşaldı. Genç nüfusun azalması ve buna bağlı olarak, iş gücünün de azalmış olması, bakımsızlıktan verimin düşüşünü gündeme getirdi. Verimin düşüşü de ister, istemez köyü bulunduğu yerden çok gerilere götürdü.

Bu durumu gören ve köye vefa borcu olduğuna inan, Ankara’nın Atapark mahallesinde oturan köylülerimizin öncülüğünde, aynı özlemle bezenmiş diğer köylülerimizin de desteği ve katkıları ile Merkezi Ankara’da olmak üzere, 1989 yılında GÖKKÖY KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ kuruldu.

Dernek kurulduğu 1989 yılından bu yana köyümüzün içme suyuna,çeşmelerin tamir ve bakımına, yol yapımına, telefon santralinin, projesinden inşasına, gurbette yaşamını yitirenleri yine doğdukları topraklara iade işinde bulunduğu katkılardan, gençlere, küskün insanlara, zorda kalan insanlara yönelik tutunduğu tavır ve yaptığı hizmetler;

Semah, tiyatro ve folklor ekipleri oluşturup adak kurbanlarından 27.07.1991 tarihinde 9 tanesini, 01.08.1992 tarihinde 10 tanesini, 24.07.1993 tarihinde 13 tanesini, 06.08.1994 tarihinde 30 tanesini, 05.08.1995 tarihinde 20 tanesini, 03.08.1996 tarihinde 18 tanesini, 02.08.1997 tarihinde 21 tanesini, 01.08.1998 tarihinde 17 tanesini, 31.07.1999 tarihinde 16 tanesini, 05.08.2000 tarihinde 10 tanesini, 04.08.2001 tarihinde 11 tanesini topluca kestirip, şenlik programı kapsamında, oraya topladığı insanlara nasip olmasına, katkıda bulunması,

Şenliklerde insanları bir araya toplayıp tanıştırması, katkı ve destekleriyle geleneksel hale getirdiği GÖKKÖY ŞENLİĞİNİN dışında, her yıl ziyaret, piknik ve aşure günleri düzenleyerek, insanları kaynaştırıp ve tanıştırması gibi her konuda yaptıkları ile öğünmeden, yapacaklarını gerçekleştirmek üzere, faaliyetlerini gün geçtikçe, artırarak devam ettirmektedir.

Dernek bu sitenin temel aldığı Gökköy Kültür Bohçası adlı kitabı yayınladı.

Destek bularak uygulamaya koyamadığı projeler de şunlardır:

  • Köyün muhtelif arazilerine IHLAMUR ve KESTANE ağaçları dikmek,
  • ağaçların meyvelerinden yararlanırken, dikildiği yerleri de mesire yerlerine çevirmek,
  • Köye Çok amaçlı bir hizmet binası yapmak,
  • Köydeki bu güne kadar, ziyan olan DUT’u değerlendirerek, pekmezini, pestilini, kurusunu v.b. yaparak değerlendirmek,
  • Köy mezarlığına hazır mezar yapmak,
  • Köyde bir harcama planlaması yapılarak, köyün öncelikli ihtiyaçlarını belirleyip, sırasıyla bu ihtiyaçları karşılamak diye sıralayabiliriz..

Derneğin amacı

Derneğin amacı; birlik , beraberlik yardımlaşma ve dayanışma ruhunu, üye olsun veya üye olmasın, Gökköylüler başta olmak üzere tüm gönüllü dostlarla birlikte, yaşatmak ve sonsuza kadar sürdürmektir.

Derneğin bu güne kadar yapabildiği hizmetler için tıklayınız..

Derneğe yardım etmek isteyen dostlar, bu banka numarasını not edin:

Bankanın Adı : Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Bankanın Şubesi : Ulus/ANKARA

Hesabın Adı : GÖKKÖY KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

Bankanın Şube Kodu: 0635

Hesap Numarası: 176429

Para Cinsi : EURO

Yurtdışı Finans Şubeleri aracılığı ile faaliyet gösteren Türkiye Halk Bankası'nin yurt dışı temsilcilikleri Almanya'da Berlin, Hamburg, Kassel, Köln, Münih’de gibi merkezlerde Hollanda'da ise Rotterdam ve Amsterdam’da bulunuyor.


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Gökköy Derneği
Gökköy'de dernekleşme süreci
 
Tüm hakları saklıdır