Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 32°C
Gök Gürültülü

GÖKKÖY TARİHİ. KARYEYİ GÖK. İNAL-OĞULLARI (ETRAK-I İNALLU)

23.03.2019
6.676
A+
A-
GÖKKÖY TARİHİ. KARYEYİ GÖK. İNAL-OĞULLARI (ETRAK-I İNALLU)
REKLAM ALANI

İnallu adının, İnal isimli bir beyden geldiği bilinmekle beraber, kökeni hakkında iki görüş vardır; Selçuklu tahtının varislerinden İbrahim Yinal’a bağlı gruplar Yinallıyan olarak anılmaktaydı. Anadolu’da Yinallıyan isminde bir konar-göçer grup yoktur. Malazgirt zaferinden sonra,  Anadolu’ya sevk edilen Türkmen boylarının içinde İbrahim Yinal’a bağlı gruplar olduğu bilinmektedir. Kaşgarlı Mahmud’un, Oğuzların ve Kıpçakların kelime başındaki “y” harfini düşürdükleri veya “c” harfine dönüştürdüklerini belirterek, Yinal’ın başındaki “y” harfinin düşerek “İnal”a evrilmiş olabileceğine kanaat getirilmektedir. Eskiden Yinallıyan olarak bilinen grupların Anadolu’da İnallı şeklinde anılmış olabilecekleri akıllara gelmektedir. Diğer yandan 1133 tarihlerinde Amasya ve havalisine hâkim olan Danişmentli beylerinden Tuğrul ve İbrahim’den başka, Grek kaynaklarında İnales olarak geçen İnal Bey yer almaktaydı. Bu bakımdan Orta Anadolu’nun kuzeyinde bulunan İnallu cemaatlerinin Danişmentli İnal Bey ve taifesinden tevarüs etmiş olması da ihtimal dâhilindedir.

1402 tarihinde Timur ile Yıldırım Bayezid arasında gerçekleşen Ankara Savaşı Timur lehine sonuçlanmıştır.  Timur, Osmanlı topraklarını Anadolu beyliklerine tekrar iade etmiştir. Daha sonraki takip eden yıllarda Fetret Devri bitince bu topraklarda kendi egemenliğini kurmak isteyen Çelebi Mehmet bu beylerle savaşmak zorunda kalmıştır. Orta Anadolu’da bulunan bu feodal beyler kendilerini İlhanlı- Eratna devletlerinin mirasçıları olarak görüp, bölgede “Timur’dan nişanım (ferman) vardır, Timur bu memleketi bana verdi.” diyerek başkaldırmışlardır.

İnal-oğlu Beyliği de bunlardan biridir. İnal-oğlu, Çelebi Mehmet ile Tokat’ın batısından Turhal’a doğru uzanan Kazova’da karşılaşır.  Askerlerin sayısına güvenen İnal-oğlu, bir süre sonra Çelebi Mehmet’in karşısında tutunamayıp savaşı kaybeder.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

İnallu Oymağı, Çorum Sancağı’nın Karahisar-ı Demürlü ve Katar Kazaları ile Sivas Sancağı’nın Mecidözü ve Hüseyinabad Kazalarına dağılmışlardı. Günümüzde Çorum’un ilçelerinden biri olan Mecidözü, 1575’te Sivas Sancağı’nın kazalarından birini oluşturuyordu. Katar Kazası, Çorum ile İskilip arasında kalan bölgeyi kapsamaktaydı. Günümüzde ise bölgedeki Kızılırmak’ın oluşturduğu alanlar ile Uğurludağ’a tekabül etmektedir. Karahisar-ı Demürlü Kazası, günümüzde Alaca ilçesinin hemen kuzeyinde, Mahmudiye yakınındaki Kalehisar köyü olarak belirtilmiştir. 1575 tarihinde Sivas Sancağı’na bağlı bir kaza olan Hüseyinabad’ın günümüzdeki sınırları ise, Çorum’un Alaca ilçesi ile Yozgat’ın Sorgun ilçesi arasında kalan bölgeye denk gelmektedir.

İnallu Oymağının tahrir defterlerindeki izlerine ise 1455 tarihli Sivas mufassal defterinde tesadüf edilmektedir. Bu tarihte müstakil bir cemaat olarak kaydedilen İnalluların, 1485 İnallu-Ballu Kadılığını oluşturduğu görülüyor. 1455 tarihinde Hüseyinabad nahiyesindeki birçok köyün hassı divanileri, İnallular’dan Ferhad veledi Esen ve Ferhad veledi İnal Beyler tarafından tasarruf ediliyordu.

İnallu cemaatlerinin Karahisar-ı Demürlü, Hüseyinabad ve Mecidözü kazalarının muhtelif karye ve mezralarına yerleşerek ziraatla uğraştıkları ve bunun karşılığında da vergilerini sipahilere verdikleri görülüyor. Buna göre Mecidözü kazasının Keşlik mezrasını, Kara Hecin(Kara Hacip) karyesinde bulunan Saru Kaymak, Çokradan (Yozgat ili  Çayıralan ilçesine bağlı aynı isimde bir köy) ve Kaplan Alan mezralarını, Karkın (Alaca ilçesine bağlı aynı isimde bir köy) ve Hakşeh karyesi toprakları içerisinde bulunan Sevindik Alanı mezrasını İnallu oymakları tasarruf edip, vergisini buradaki sipahilere veriyorlardı. Hüseyinabad kazasına bağlı Karapınar, Geçüd(Geçit köyü), Gerdek Kaya, Yaban, Köşker (Kara Köselü cemaati) karyeleri ve Çelibağı mezrası ile Ağca Sofu, Gök (Gökköy), Yaycılar, Çelebi Bey namı diğer Hayır(Mustafa Çelebi), Kozluca (Polad Hacılu cemaati) kışlaklarında İnallu cemaatleri ziraatla uğraşıyorlardı.

Kaynak: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü GTT. Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi Davut Şahbaz’ ın tez çalışmasında alıntıdır.

REKLAM ALANI
Seyfettin ilhan
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.