Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   21. Ekim 2018, Pazar      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Arşiv

Ertugrul Alper

Birlik ve beraberlik duvarını yeniden örmeliyiz!

Birlik ve beraberlik istenirken.. niçin birlik ve beraberlik.. ne uğruna ve hangi esasları temel alan birlik ve beraberlik.. hangi amaçları gözeten, gerçekleştirmeye çalışan birlik ve beraberlik.. sorularına net karşılıklar verilmeden de 'birlik ve beraberlik' kavramı pek bir şey ifade etmez.
                71861   (defa okundu)               

01 Aralık 2006        10:14:32        5356   (defa okundu)     

Ertugrul Alper
        


Birlik ve beraberlik duvarını yeniden örmeliyiz!

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sına bakarsanız hak ve özgürlükler sınırlı da olsa verilmiş, Ama yasaların uygulanıp, uygulanmadığına bakarsanız, pratikte durum böyle değil…!

Neden?


Nedeni, bu ülkenin temel hakların ve özgürlüklerin gasp edilmekte hiçbir sakınca görülmediği bir yer haline gelmiş olmasındadır. Üstelik bu gaspları gerçekleştirenlerin en başında da siyasi iktidarlar gelmektedir. Bu ülkenin evlatları, işçisi, köylüsü, memuru, emeklisi, genci, yaşlısı, çalışanı, çalışmayanı, kadını ve erkeği ile tüm haksızlıklara karşı çıkarken daha demokratik, daha özgür ve bağımsız bir toplum özlemlerini hep bir ağızdan haykırmaktadırlar. Bu haykırışlar AKP ve işbirlikçileri tarafından milli güvenliğin tehlikeye düşürülmesi olarak değerlendirilip, bu sesleri kısmak için her tür anti demokratik yöntem kullanmaktan çekinmemektedirler.

Sanki bütün askeri donanımlarını, araç ve gereçlerini emperyalist ülkeler vermiyormuş, ekonomi politikalarını IMF müfettişleri gelip denetlemiyormuş, ülkenin hangi zenginliğinin yağmalanacağını belirlemiyormuş gibi AKP halen doğruluktan, dürüstlükten ve demokratlıktan bahsediyor!

Neredeyse her hafta yurtdışı gezileri düzenleyerek, yabancı devletlerin ayaklarına gidip, 'bizim ülkemize gelin, size yardımcı oluruz', 'siz ne isterseniz yaparız, yeter ki gelin yatırım yapın' diyen AKP Hükümeti ülkenin 'milli ve stratejik değerlerini' yabancı yatırımcılara peşkeş çekmekle ülkenin milli güvenliğini tehlikeye düşürmektedir.

AKP hükümeti milli güvenliği düşünüyorsa, önce emperyalistlerle tüm ilişkileri kesmelidir. Yoksa hem emperyalistlerle ekonomik, askeri, kültürel, siyasal her türlü ilişkiyi sürdüreceksin, hem de milli güvenlikten bahsedeceksin.

Ama bu devran böyle sürüp gitmez.

Demokrasiye, özgürlüklerimize, birlik ve beraberliğimize sahip çıkmalıyız. Özgürlük ve Demokrasinin en geniş biçimiyle var olduğu toplumlar örgütlü toplumlardır. Emperyalizmin kıskacından ancak birlik ve beraberlikle sıyrılabiliriz.

Bunun için varolan örgütlülüklerimize daha sıkı sarılmalıyız. Örgütlülüklerimizi güçlendirmeliyiz. Bugün için artık sadece kendi örgütlülüklerimize sahip çıkmak da yeterli gelmiyor. İktidarlar yıllardır böl-parçala-yönet politikalarıyla işçiyi memura, memuru öğrencilere, esnafları aydınlara, gurbetçiyi ülkesine karşı yabancılaştırmıştır.

Birlik ve Dayanışmaya Toplumun Her Kesiminin İhtiyacı Vardır.

Birlik ve beraberlik kavramları heyecan verici oldukları kadar güzel sözcüklerdir de...

Birlik ve beraberlik istenirken.. niçin birlik ve beraberlik.. ne uğruna ve hangi esasları temel alan birlik ve beraberlik.. hangi amaçları gözeten, gerçekleştirmeye çalışan birlik ve beraberlik.. sorularına net karşılıklar verilmeden de 'birlik ve beraberlik' kavramı pek bir şey ifade etmez.

Toplumları mobilize eden, birleştiren, bir araya getiren, güzel sözcükler yada sloganlar değildir. Özellikle bir toplumu toparlayan, gücünü birleştiren ve bu gücü ortak amaçlar uğruna seferber eden o topluluğun ihtiyaçlarıdır ve bu ihtiyaçları dile getiren talepleridir. Dolayısıyla toplumun çıkarlarının ve beklentilerinin doğru formüle edilmesi aynı zamanda bu talepler etrafında birleşme sağlanmasını yaratacak en önemli etmendir.

Bunun için de bencilliklerimizi aşarak, BİRLİK ve DAYANIŞMA duvarını tekrar örmeliyiz. Emperyalizmin saldırılarına karşı hep birlikte durarak, başarıya ulaşabiliriz.

Her örgütlülüğün kendi bacağından asıldığı bu sürece son vermeliyiz.

Ufkumuzu genişletip, taleplerimizi netleştirerek yükseltelim ki paylaşılsın.

Köyümüzün sitesinde yazacağımı öğrendiğim günden beri çok heyecanlıyım. Bu nedenle ilk yazımda hatam olduysa şimdiden hepinizin affına sığınıyorum.

Ayrıca, benim çok beğendiğim ve sitemizin ziyaretçilerinin de beğeneceğini umduğum bir iki fıkrayıda ekliyorum.

Nerden Bulursa Bulsun

ABD Başkanı, İngiltere Başbakanı ve Türkiye Başbakanı bir gün bir toplantıda bir araya gelmişler.

Tabii, 3 lider bir arada olur da, sormaz mı gazeteciler? Önce ABD başkanına sormuşlar:

- ABD´de bir memur ne kadar parayla geçinir? Siz kaç para veriyorsunuz?

Başkan cevap vermiş:

- Valla ben memura en az 2000 dolar veririm. 1000 doları ile geçinirler. Geri kalan 1000 doları ne yaparlar, nerede harcarlar, hiç sormam.

Gazeteciler aynı soruyu İngiltere başbakanına da sormuşlar. O da cevap vermiş:

- Ben, memuruma ortalama 3000 sterlin veririm. Geçinmesi için 2000 sterlin yeterli. Artan 1000 sterlini ne yapar, nerede harcarlar, sormam, beni hiç ilgilendirmez.

Her ikisinden bu cevapları alan gazeteciler, aynı soruyu bizim başbakana da sormuşlar.

- Valla, demiş bizimki, Türkiye´de bir memurun geçinebilmesi için en az 1,5 milyar lira lazım. Ama ben taş çatlasın 600 milyon lira veriyorum. Geri kalan 900 milyonu nereden bulurlar, nasıl geçinirler hiç sormam

Korku

İnsan insandan korkmamalı bu çağda, kuduzdan bile

hatta, akrepten, yılandan, kurttan, çıyandan… cüzamdan, vebadan, kanserden

hatta, İşsizlikten korkmalı bu çağda insan.

Sömürüden, açlıktan, kahpelikten korkmalı.

İnsan insandan korkar elbette niçin korkmasın.

Yağmaya, talana gitmişse ülke,

can kalmışsa ortada çıplak kimsesiz.

Tutulmuşsa su başları.

Peşkeş çekilmişse geleceğimiz.

Biri hep yargılıysa omuzda taşımağa,

öbürüne haksa eğer taşınmak.

İnsan insandan korkacak elbet.

Hem de korkar gibi yılandan, çıyandan, Akrepten, kuduzdan, sırtlandan korkar gibi.

Korkar gibi tifodan, tifüsten, vebadan, mankafadan.

Korkar gibi korkacak insan insandan.

Korkmamanın yolu da yok değil hani

yıkacak insanoğlu korkunun yuvasını


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Arşiv
Ertugrul Alper

Birlik ve beraberlik duvarını yeniden örmeliyiz!
 
Tüm hakları saklıdır