Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   21. Ekim 2018, Pazar      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Arşiv

Kazim Dogan (2)

Bunun yanında, 'Gökköy Şenliği'nde bulunmalıyım' diyen bir hayli çok dostumuz var. Başka köy sitelerine bakıyorum. Onlarda da durum farklı değil. Avrupa'da yüzlerce köy dernekleri kuruldu. Nedir Gökköy'ü, şu veya bu köyü gizemli kılan? Bir yere ait olma duygusu mu? Merak mı? Yeni çağın gerekliliği mi? Küreselleşmeye karşı koyma mı? Nedir?..
                77927   (defa okundu)               

04 Ocak 2006        21:39:18        4796   (defa okundu)     

Kazim Dogan (2)
        gokkoy@arcor.de

İstanbul'da okuyan kızım "Gökköy'ü mutlaka görmek istiyorum" deyince çok şaşırmıştım.. Sanırım okulda nereli olduğunu iyi bilmemesi sorun olmuştu. Gökköy'ü kızım gibi,  gidip görmek isteyenler var. Tokyo'dan yazan bir okurumuz dedesinin yıllar önce Çorum Gökköy'den gelip Japonya'ya yerleştiğini (!.) yazıyor. New York'dan Gökköy resimleri alıyorum. Avrupa'nın farklı kentlerinden, Suudi Arabistan'a kadar bir bölgede köylülerimiz yaşıyormuş meğer. Bunun yanında, 'Gökköy Şenliği'nde bulunmalıyım' diyen  bir hayli çok dostumuz var. Başka köy sitelerine bakıyorum. Onlarda da durum farklı değil. Avrupa'da yüzlerce köy dernekleri kuruldu. Nedir Gökköy'ü, şu veya bu köyü gizemli kılan? Bir yere ait olma duygusu mu? Merak mı? Yeni çağın gerekliliği mi? Küreselleşmeye karşı koyma mı? Nedir?..

 

Oysa Türkiye'den görüntüler hiç de berrak, yaldızlı, muhteşem değil. İzlenimlerimi Türkiye'yi ziyaret eden dostlarımla karşılaştırıyorum. Ülke tanınmayacak halde. Misafirperverliğiyle övünen ülkenin insanı çatışmanın eşiğinde. Bir defasında tanık olmuştum. İstanbul'da dolmuşta paranın üstünü alamadığını söyleyen yolcu ile şoförün tartışması kısa sürede alevlenmiş bütün aracı sarmıştı. Bu olay bende 'insanlar kavga için fırsat arıyorlar' izlenimi doğurmuştu. Ülkemizde değerler karmaşası içinde fırsatçılık en önde. Türkiye'de yaşayan bir aydın anlatmıştı. Kürt ve Türk toplumu ilk defa çatışabilir!

 

Avrupa Türkleri ise işsizlik, milliyetçilik ve din çemberinde. Farklı bir toplumun bireyi oldukları için işinden olanlar var. Kimilerine göre halen 'gurbetçi' olan bu insanlar artık 'dönmekle kalmak' girdabından çıkıp  'olmak ya da olmamak' kıskacına girdi. Kültürel yozlaşma, dilsizlik ve korkunç boyuttaki işsizlik bu insanların bütün oksijenini tüketiyor. Türk hükümetinin çifte vatandaşlık, askerlik, eğitim konularındaki tutumu, Avrupalı 1. kuşak Türkleri kasıp kavuran 'emeklilik için günlük borçlanma miktarı'nın yüzde 250 oranında artırma kararı (Emekli olabilemek için öngörülen her gün için ödenecek miktarı önce 2 dolardan 5 dolara çıkarıp, sonra bundan vazgeçip 3,5 dolar yaptılar) ile  en son pasaportlara yüzde elli oranında zam kararı tabloyu koyu bir zemine boyuyor.

 

Çocuklarımız anne ve babalarının köyünü de görmeli, başka köyleri de. İnsan öğesini öğretmeli çocuklara.  Yukarı tablonun yansımalarına bakıp evrensel insan değerlerinden uzaklaşmamayı. Gökköy'e verdiğimiz önem de yarının insanına bırakmak istediğimiz dünya mozağinin taşlarından birini parlatma işi olarak algılanmalı.


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Arşiv
 
Kazim Dogan (2)
Tüm hakları saklıdır