Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   21. Ekim 2018, Pazar      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Arşiv

Nazegül Karateke

Anne Olmak

Yani „Biz sana her ne kadar bu görevi öğretmediysek de, her ne kadar deneyimin de yoksa, hadi becer bakalım, hem de elinden gelenin en iyisini yap!“ deriz.
                78282   (defa okundu)               

01 Aralık 2006        12:17:38        4541   (defa okundu)     

Nazegül Karateke
        

 

Çağdaş toplum kadına analık etme konusunda hiçbir eğitim sağlamaz. Oysa büroya bir sekreter alınacağı zaman , bu işte hicbir deneyimi olmayan birisi sekreterlik görevini üstlenemez.  Ama bir kadının çocuğu olduğu zaman, ondan deneyimi olmadığı halde, annelik yapması beklenir. Yani „Biz sana her ne kadar bu görevi öğretmediysek de, her ne kadar  deneyimin de yoksa, hadi becer bakalım, hem de elinden gelenin en iyisini yap!“ deriz.

 

Öğrenmediğiniz halde çocuğunuzun ilk öğretmeni ve psikologu olmuşsunuzdur. Çocuklarınız ilk hayat derslerini siz annelerden alırlar. Siz annelerden ilkokulda alamayacakları yaşamaları için çok önemli olan dersleri  alırlar.

 

Normalinde okuldaki öğretmenlerin ve psikologların dersleri sekiz saat sonra biter. Hafta sonu tatilleri ve senelik izinleri vardır. Ama annelerin işi 24 saattir, hafta sonu, senelik izinleri de yoktur. Dünyada annelik, çocuk psikologlugu ve öğretmeliği birleştiren 24 saat süreli uğraş kadar zor bir iş yoktur.

 

Annelik etmek mutlu aklı başında insanlar yetiştirmek, bilimin çocuk psikolojisi konusundaki bütün verilerinden, şefkatli ve sevecen bir tutum içinde yararlanmak olarak tanımlanabilir.

 

Annelik görevi dünyanın en büyük mutluluk getiren, kişiye göre en çok doyum taşıyan uğraşılarından birisidir.

 

Çocuk yetiştirmek sadece doğurmak gibi biyolojik olaydan ibaret değildir. Çocuk yetiştirmek, güç ve karmaşık bir iştir. 

 

Annelik duygusu canlı, umut dolu taze bir rüzgardir. Biyolijik yapısı elverişli olan her kadın çocuk sahibi olabilir. Ama çocuk yetiştirmek öğrenilebilecek tecrübeyle edinilebilen bir sanattır.

 

Çocuğun ilk beş yılı çok önemlidir. Çünkü çocuğun kişiliği ilk beş yıl içinde gelişir. Çocuk yetişirmekte çok büyük yanlışlara düşmekten belki anne-babalar kendilerini kurtrabilir ve geliştirebilirler.

„Çocuğuna gerçek bir servet bırakmak isteyen anne-baba, ona iyi dinlemeyi öğretir.“ (Publilus Syrus)

 

„Çocuklarımıza yapacağımız manevi yatırımlar, maddi yatırımlardan daha önemlidir.“

Taş binalar yerine topluma ebedi kalabilecek , eğitimli çocuklar yetiştirelim.

 

Anne babalara sesleniyorum: Eğer topluma faydalı fertler yetiştirmek istiyor iseniz , eğitimi ciddiye alın...Lütfen çevrenizdeki çocuk koruma , gençlik koruma dernek ve merkezlerinden eğitim konularında faydalanın...

 

Eğitimcilerden ve pedagoglardan kesinlikle yardım isteyin... Avrupa’da bir nesil daha kayıp etmek istemiyoruz. Bulunduğunuz ülkenin eğitim kurslarından faydalanın.  Çocuk Koruma Dernekleri’nin (Kinderschutzbund’un, Almanya’da) Türkce dilinde açmış olduğu eğitim kurslarını kesinlikle değerlendirin. Bu kursları dernekten, okullardan direk olarak talep edebilirsiniz. Ücretlerin karşılanmasında talep eden kuruluş ya da dernek belediyelerden destek isteyebilir.

 

Çocuklarını ruhsal ve bedensel yönden sağlıklı yetiştirmek, onlara gelecekte karşılacakları güçlükleri yenebilecek sağlam bir kişilik kazandırmak kaygısında olan anne-babalara önerebileceğim bazı  kitaplar.

 

-          Bilinçli Anne Baba ve Başarılı Çocuk

“Çocuğun Başarısında Ailenin Rolü“

Prof. Dr. F. Özden Ekmekçi

-          Çocuk  Yaşken Eğilir

„Doğumdan Altı Yaşa Kadar Çocuk Bakımı ve Eğitimi”

 

Herşey ÇOCUKLARIMIZ için...

 

BAŞARILAR

 

Sagılarımla

Nazegül


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Arşiv
 
Nazegül Karateke

Anne Olmak
Tüm hakları saklıdır