Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   21. Ekim 2018, Pazar      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Arşiv
Berlin’den iadeyi  ziyaret

Berlin’den iadeyi ziyaret

Çorum Gökköy Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin Berlinli üyeleri Vali Nurullah Çakır’a makamında iadeyi ziyaret gerçekleştirildi.
                86939   (defa okundu)               

 

Çorum Haber

Çorum Gökköy Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin  Almanya’nın Berlin şehrinde yaşayan üyelerinin de yer aldığı bir heyet tarafından Vali Nurullah Çakır’a makamında iadeyi ziyaret gerçekleştirildi.  Vali Çakır 10 – 13 Şubat tarihleri arasında Almanya’da gerçekleştirilen  EMİT 2011 Turizm Fuarı’na katıldığı dönemde Berlin’de yaşayan Çorumlular’ı ziyaret etmişti.  Bu vesileyle Ankara merkezli  Çorum Gökköy Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin  Berlin’de yaşayan üyeleri  Vali Çakır’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarete Dernek Başkanı  Ethem Yalçın, dernek üyeleri Salim Yalçın, Fehriye Yalçın, Dilek Yalçın, köy muhtarı Satılmış Sucu ile Gökköylüler yer aldı.

Dernek üyelerinin köylerinin sorunlarını ilettiği ziyarette Vali Çakır, Berlin’den tatil için Çorum’a gelen dernek üyelerine kendilerine yaptıkları iadeyi ziyaretten dolayı mutluluk duyduğunu ifade ederken köyün altyapı sorunlarıyla yakından ilgileneceği ve bu çalışmaları yakın sürede sonuçlandıracaklarını söyledi.

Vali Çakır, ziyaret heyeti  adına dernek üyesi Dilek Yalçın’a bir paket hediye etti.

 

Berlin ziyaretinde Vali Çakır'a aralarında Sadık Taşın, Bektaş ve Salim Yalçın'ın da aralarında bulunduğu Gökköylüler, köyün yolunu yapılması için topladıkları imzalar vererek ve yolun yapılmasını talep etmişlerdi. . Vali Çakır'ın Berlin ziyareti Çorum Hakimiyet gazetesinde yer almıştı. İşte haber:

Hitit Yolu Berlin’e uzandı

 

 

 

 

Almanya'nın Başkenti Berlin'de 9-13 Mart 2011 tarihleri arasında düzenlenen, dünyanın en büyük turizm fuarı olan 45. ITB Berlin Fuarı'na Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği ve Çorum Valiliği olarak katılan heyet, tanıtım faaliyetlerinin birinci gününe hızlı başladı. Çorum ve Amasya Valileri sabahın erken saatlerinde tanıtım ekipleriyle birlikte fuar alanına geldiler.

 

Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği (Çorum, Amasya, Samsun, Tokat) ile birlikte aynı stantta Çorum'un tanıtımı yapılırken, ayrıca ikinci bir stantta Hitit Yolu tanıtılıyor. Vali Nurullah Çakır, Çorum standını hazırlık aşamasında bizzat kontrol etti ve yapılan çalışmaları yerinde izledi. Çorum standında ayrıca Anitta Otel temsilcileri de bulunuyor ve Otelin tanıtımını yapıyorlar.

Fuarın birinci gününde her iki stant da yoğun ilgi gördü. Stantlar, gerek Almanya'da yaşayan yurttaşlarımız, gerekse çeşitli ülkelerden gelen ziyaretçilerin akınına uğradı.

 

Ayrıca ilk gün, öğleden sonra fuarın toplantı salonunda Bochum Maden Müzesi öğretim üyelerinden hemşerimiz Prof Dr. Ünsal Yalçın "Türkiye'de Kültür Turizmi" (Culture Tourism in Turkey) konulu bir konferans verdi. Kalabalık bir kitle önünde yapılan konferansta ayrıca Hitit Yolu'nun tanıtımı da yapıldı. Vali Nurullah Çakır, konferansı veren Ünsal Yalçın'a teşekkür ederek, Valilikçe bastırılan 6. Hititoloji Kongresi'nin kitaplarını hediye etti.

 

Birinci günün akşamı Berlin'deki Çorumlular Derneği tarafından Çorum ve Amasya valilerinin onuruna organize edilen akşam yemeğine Çorum Valiliği ve Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliğini temsilen tanıtım faaliyetine katılan tüm personel davet edildi.

 

Çorum-Der’den yemek ikramı

Berlin'de yasayan hemşerilerimizce kurulan ÇORUM-DER Kültür ve Eğitim Merkezi yönetim kurulu ve üyeleri, Vali Nurullah Çakır onuruna aksam yemeği davetinde bulundular. Yemeğe Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz, Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş ve Berlin'de yaşayan Türk iş adamları, Amasya, Samsun, Çorum ve Tokat illerinden tanıtım amacıyla fuara katılan valilik personeli, diğer yetkililer ve Anitta Otel temsilcileri de katıldılar.

 

Yemekte bir konuşma yapan dernek yönetim kurulu başkanı Ali Yıldırım, herhangi bir siyasi ayrım gözetmeksizin dernek çatısı altında toplandıklarını ifade ederek en önemli değerler olarak gördükleri milli kültürümüzü kaybetmemek ve örf adetlerimiz yaşatmak üzere çalışmalar yaptıklarını, bu çerçevede Almanca öğrenmeye yönelik kurslar tertip ettiklerini, özel günlerde bir araya geldiklerini, ayrıca saz ve folklor kursları düzenlediklerini belirtti. Yıldırım, üç ilin valisinin davetlerine katılması münasebetiyle gururlandıklarını ve çok mutlu olduklarını ifade ederek konuşmasını tamamladı.

 

Çakır: ‘Çorum ve Berlin arasında bilgi alışverişini sağlayacak bir köprü kurulmalı’

Yemekte, Vali Nurullah Çakır da bir konuşma yaptı. Görevi gereği yıllar önce Avrupa şehirlerinde bulunduğunu ifade eden Vali Çakır, o yıllarda bu kentleri Türkiye’nin şehirleriyle mukayese ettiğinde, gelişmişlik farkının bugüne göre daha büyük olduğunu, bugün ise bu farkın azaldığını gözlemlediğini belirtti. Söz konusu gelişmenin 3 şekilde gerçekleştirildiğini anlatan Vali Nurullah Çakır, kalkınma çabalarını akademik platforma taşımak, yerel kalkınmayı bölgesel kalkınmaya dönüştürmek ve yetkilerin yerel yönetimlere devredilmesi ile yeni bir kalkınma modeli sağlandığının önemine vurgu yaptı. Vali Çakır, master planlarının yapılmasının, bölgesel kalkınma ajanslarının faaliyetlerinin ve ihtiyaçların yerel yönetimler eliyle giderilmesinin bu kalkınma modelinin örneklerini oluşturduğunu, 3 ilin valisi olarak bir arada bulunmalarının bu kalkınma modeli çalışmasındaki birlikteliğin en güzel örneğini gösterdiğini ifade etti.

 

Çourm-Der çatısı altında Berlin'de yaşayanları bir araya getirerek vermiş oldukları dayanışma örneğinden dolayı dernek yönetimini kutlayan Vali Çakır, iletişimin çok hızlı olduğu dünyamızda Çorum ve Berlin arasında bilgi alışverişini sağlayacak bir köprü oluşturularak projelerine katkılarını beklediklerini belirtti.

 

Özellikle kadınlarımızın emeğine saygı gösterdiğini ifade eden Vali Nurullah Çakır, kadınlar gününü kutladı ve herkese saygı ve teşekkürlerini ifade etti.

 

Savaş: ‘Çorumluların Berlin'de bir arada olmaları gurur verici’

Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz ise, Çorum’da veya ilçelerinde görev yapmadığını ancak Çorumluların girişimci bir ruha sahip olduklarını bildiğini, bunun en güzel göstergesinin leblebiyi bir marka haline getirmiş olmalarında görüldüğünü ifade etti. Kalkınmanın yerel değil bölgesel bir çalışma ile mümkün olabileceğini belirten Daşöz, kalkınmanın hep birlikte gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi. Bu tur organizasyonların bu birliktelikleri pekiştirdiğini ve arttırdığını, Berlin'de sayıları 200 bini geçen hemşehrilerimizin gücünün farkında olduklarını, bu gücün lobi değerlerinin ne olduğunu bildiklerini ifade ederek, “Amasyalı komşularınız olmakla gurur duyuyoruz.” dedi. 

 

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş da, yaptığı konuşmada; her bir ilin ayrı ayrı güçlü olmasının toplamda ülkesel gücü dolayısıyla Türkiye'nin gücünü  oluşturacağını, yurt dışında yasayan ülke insanının güçlü olmasının Türkiye’nin gücüne güç katacağını ifade ederek, Çorumluların Berlin'de bu şekilde bir arada olmalarının gurur verici olduğunu ve bu durumdan mutlu olduklarını dile getirdi.

 

 Toplantı sırasında Vali Nurullah Çakır, masaları ayrı ayrı ziyaret ederek hemşerilerimizin taleplerini dinledi. Proje ve önerileri dikkatle not aldı. Yemeğin sonunda Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz Amasya 'yı temsilen Çorum-Der yönetimine tezhip sanatının örneklerinden bir tablo hediye etti.

 


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Arşiv
 
Berlin’den iadeyi ziyaret
Tüm hakları saklıdır