Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   21. Ekim 2018, Pazar      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Şiirler
 Gökköy'e Şiirler
 Çocuk isimleri
 Eğitim ve kültür
 Biraz da gülelim
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Yaşam ve kültür
İlköğretimde Alevilik ve Arapça dersi geliyor

İlköğretimde Alevilik ve Arapça dersi geliyor

                81527   (defa okundu)      Olcay Turan         

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 4+4+4 sistemi, ortaokul bölümü olarak adlandırılan 2nci kademede din eğitimini de seçmeli hale getiriyor.

Yasa teklifine göre, ortaokulda seçmeli ders sayısı artırılacak. Eğitim Komisyonu Sözcüsü, AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, CHPli Nur Serterin, "Kim tarafından hazırlandığı belli değil" şeklindeki sözlerine "Sahibi biziz" yanıtı verdi. Işık, teklifin ortaokullardaki eğitim sistemine getireceği yenilikleri şöyle açıkladı:

Mevcut ilköğretim müfredatı ile ilköğretim 1-4ncü sınıf müfredatı aynı olacak.

İlköğretim 5-8inci sınıfta yani ortaokulda seçmeli dersler olacak. MEB Talim ve Terbiye Kurulu seçmeli dersler listesi hazırlayacak. Spora yeteneği olan öğrencilere ekstra spor saatleri seçmeli ders olacak. Müzikle ilgilenen öğrenciler piyano, keman, solistlik gibi seçmeli dersler alacak. Yabancı dil alanında seçmeli dersler de konulacak.

Dini eğitimde Kuranı Kerim ve Arapça dersleri seçmeli olacak. Din dersi yalnızca Sünnilere yönelik olmayacak, Aleviler, Süryaniler, Hıristiyanlar ve Museviler için de seçmeli dersler getirilecek. Komisyonda, "Öğrencinin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçimlik ders oluşturulur" maddesi, Kürtçenin seçmeli ders olacağı yorumuna yol açtı.

 


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Yaşam ve kültür
İlköğretimde Alevilik ve Arapça dersi geliyor
 
Tüm hakları saklıdır