Design and Programm AWCM Team Corum merkeze bagli Gökköy köyü, Corum, corum köyleri, yemek tarifleri, kiz isimleri, erkek isimleri Çorum, corum köyleri,yemek tarifleri, kız isimleri, erkek isimleri Tüm hakları saklıdır
Site Ana Sayfa
Gökköy Radyosu - ilaç gibi radyo
   16. Ekim 2018, Salı      
 Ana Sayfa
 İlimiz Çorum
 Köyümüz Gökköy
 Gökköy Derneği
 Duyurular
 Kaybettiklerimiz
 Yaşam ve kültür
 Video-slayt
 Arşiv
Albümler
Yazarlar
Favorilerime Ekle!
  Ana Sayfa > Köyümüz Gökköy

Gökköy'de toplumsal dayanışma çabaları

Köyümüzdeki çalışmalar, imece denilen yardımlaşma ve dayanışma anlayışıyla süregelmektedir.
                69049   (defa okundu)               

İmece

 

Köyümüzdeki çalışmalar, imece denilen yardımlaşma ve dayanışma anlayışıyla süregelmektedir. Bu ruh ve anlayış; cumuyalık ve bulgur çekme örneğinde olduğu gibi , köyün alt yapı hizmetlerinde, arazi ve su yolu kanallarının açımı, su bentlerinin tutlması; yardıma muhtaç insanların ürünlerinin hasatı ve harmanı gi tüm sosyal faaliyetlerde kendini göstermektedir. Yardımlaşma ve dayanışma, kooperatif ve dernek şeklinde daha organizeli şekilde yapılması için kurumsallaştırılmıştır.

Cumuyalık

Köyümüzde eskiden beri süregelmekte olan, köklü uygulamalardan birisi de cumuyalık denilen bir yardımlaşma olayıdır.

Cumuyalık, her perşembe akşamı, yoksul. kimsesiz ve özellikle dul kalmış kimselere bir tabak yemek dahi olsa yiyecek yardımıdır. Bu gelenek, inançlarımız gereği hak olan "48 Cuma"nın yerine getirilmesi sonucudur. Bu yardım yapılırken, inançları gereği, geçmişleri ve ahrettikleri düşünülerek verilmektedir. Bu uygulamayla köyümüzdeki yardımlaşmanın güzel ve eşşiz bir örneği yaşatılmaktadır.

Gökköy Köyü Kalkınma Kooparatifi

Köy nüfusunun hızla artması, köye kamu yatırımın olmaması ve bunun yanısıra teknik gelişmelerin köye yansımaması ve arazinin artan nüfusa yetersiz kalması sonucu köydeki yoksulluk iyice artmıştır. Köyde çobanlık ve bekçilik yapabilmek için bile çevreye, güce ve beceriye ihtiyaç duyulur hale geldiği 1960 yıllarda artık bir çok köylü yorganını sırtlayarak gurbete çıkmaya başlamıştır. İşte o ortamda kooperatiflşme gündeme gelir.

Önceleri kooperatifin kurulup kurulmamaması konusunda ve daha sonra da binasının yapılacağı yer konusunda tartışmalar olur. Nihayet 1966-67 yılında kurulur. Mehmet Arat'ın öncülüğünde, Hüseyin Turan, İbrahim Öncül, Ahmet Doğan, Aziz Alper, Ahmet Alper, İsmail Gül, İbrahim Aran, Resimi Mumcu,Veli Naykı, Etem Koç,Mehmet Yaşar, Ahmet Özbey, Hasan Uprak,Veli İşçi ve adını sayamadığımız nicelerinin yardımıyla kooperatife 75-80 kişi üye olur. Köyde bir değirmen, bir hızar atölyesi, bir bakkal, bir ahır, bir kümes üzere yapılan işlerde canlılık gelir. Yapılan bu işler için kooperatif kontenjanından yurtdışına gidenler sayesinde insanların eli para görünce yüzlerde de gülücükler oluşur. Büyük bir bölümü kooperatif kontenjanından olmak üzere yurtdışına ulk etapda 125 kişi giderek, dışarıya açılan pencerenin yanısıra gelir kapıları da aralanmış olur. Bunun üzerine dışarıya göç hızlanır. Yurtdışı işçi kabul etmez olunca da kalanlar ve kooperatif yönetimine gelenler, yeni hedefler belirlemeledikleri için hızla gelişen ve çevre köylere de örnek teşkil eden kooperatif önce duraklar. Sonra da kurduğu ve onca teşebbüslerin yıkılmasına engel olunamaz. Sonunda dağılır. Kooperatifin hala yasal olarak tasfiyesi yapılamamıştır.

Gökköy Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Köyün 1960 ve 1970'li yıllarda hızla dışa açılımı nedeniyle köy bir anda boşalmıştır. Genç nüfusun ve bunun yanında iş gücünün azalışı, bakımsızlıktan verimin düşüşü köyü bunuduğu yerden çok gerilere götürür.

Bu durumu gören ve köye vefa borcu olduğuna inanan Ankara'nın Keçiören - Atapark mahallesinde oturan köylülerimizin öncülüğünde; aynı özlemle bezenmiş diğer köylülerimizin de desteği ve katkılarıyla, Merkezi Ankara'da olmak üzere 1989 yılında Gökköy Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurulur.

 

Dernek amacını şu şekilde belirler: Derneğin amacı, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu üye olsun olmsın tüm gönüllü dostlarla birlikte yaşatmak ve sonsuza kadar sürdürmek...

 

Dernek bu güne kadar köyün içme suyundan, çeşmelerin tamir ve bakımı, yol ve telefon sentralinin yapımına; gurbette yaşamını yitirenleri doğdukları topraklarda defninden gençlere, zorda kalan köylülerimize kadar bir çok konuda katkı sunmuştur. Yine dernek, semah, tiyatro ve folklor ekipleri oluşturup muhtelif tarihlerde çok sayıda adak kurbanlarını topluca kestirerek ve en önemlisi geleneksel hale getirdiği Gökköy Şenliği ve düzenlediği ziyaret, piknik ve aşure gibi faaliyetlerde insanları tanıştırıp kaynaştırma yönünde önemli çalışmalarda bulunmuştur.

 

Dernek ayrıca köy hakkında geniş bir araştırma yaparak bu verileri "Gökköy'ün Kültür Bohçası" adıyla 312 sayfalık bir kitapta toplamıştır. Bu kitap dernek adresinden temin edilebilir.

 

Öte yandan derneğin destek bulamadığı için yapamadığı ancak gündemden kalkmayan projeleri de vardır. İşte bunlardan birkaçı:

-Köyün muhtelif arazilerine Ihlamur ve kestane ağaçları dikmek, ağaçların meyvelerinden yararlanırken dikildiği yerleri de mesire yerine getirmek.

-Köye çok amaçlı hizmet binası yapmak.

-Köyde bugüne kadar heba olan dutun pekmezi, pestili ve kurusunu değerlendirmek.

-Köy mezarlığında hazır mezar yapmak.

-Köyde harcama planlaması yapılarak, köyün öncelikli ihtiyaçlarını belirleyip sırasıyla bu ihtiyaçları karşılamak...

Kurban kesme

Kurban kesmek, köyümüzde son derece yaygındır. Kurban Bayramı'nda kesilen kurbanlar genellikle komşulara dağıtılır. Geri kalan kısmı evde pişirilir ve yetişkin erkekler davet edilerek yenir. Hoca duasını okur, hoca bulunmazsa az çok bu işi bilen birisi dua eder.

Bir de adak kurbanları vardır ki asıl burada sözünü edeceğimiz bunlardır. Darda kalan, dileği olan, birşeyler isteyen genellikle bir tekkeye kurban adarlar: " ... isteğim olursa sana dör ayaklı kurban". Bu veya benzeri şekilde kurban adayıp, dileği, isteği gerçekleştiğine inananlar adaklarını yerini getiriler. Kurbanlar çoğunlukla Buğse, Arap Tekkesi, Hüseyin Gazi'ye adanırdı. Özellikle yurtdışına gidenler izine geldiklerinde bu kurbanları için otobüsle sözü edilen yerlere gidelirdi. Kurbanlar kesilir, yenilir içilir, davul zurna eşliğinde oynanırdı.

Toplumsal yaşamdan kesitler: (Bu bölüm eklenecek)

Asker Gönderme

Bulgur Çekme

Çiğdem

Eşkili

Güreş

Menevcer (Kuşkonmaz)

Tortu

Zuval (Kızılcık)


  Geri Geri Arkadaşına Yolla Arkadaşına Yolla Yazdır Yazdır Yukarı Yukarı  

Köyümüz Gökköy
 
Gökköy'de toplumsal dayanışma çabaları
Tüm hakları saklıdır