Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 32°C
Gök Gürültülü

ULAŞTIRANBABA TEKKESİ/TEPESİ.

03.06.2019
5.665
A+
A-
ULAŞTIRANBABA TEKKESİ/TEPESİ.
REKLAM ALANI

(Ulaştıranbaba Tepesi Tekkesi) Abdalata Zaviyesi Çorum’daki Bektaşi zaviyeleri içinde gerek inşa edildiği dönem gerekse vakıftarının zenginliği açısından ilk zikredebileceğimiz zaviye Abdalata Zaviyesi’dir. Halk arasında Tekke Köyü diye de bilinen Yakacık Köyü’nde kurulan bu zaviye, kurulmasından sonra köye adını vermiş ve köy bundan sonra Abdalata diye anılmaya başlanmıştır.

Vakıflardan elde edilen gelir yolcu ve misafirlerin ağırlanması ve bölge halkının fakirlerinin gözetilmesi, çocuklara okuma yazma öğretilmesi gibi kalemlere harcanmıştır.

Zaviyelerin, günümüze de örnek teşkil edebilecek bir planlı ürün yetiştirme usulü izlenildiği söylenebilir. Yani hangi toprakta ne yetiştirilebiliyorsa, bölgenin ihtiyacı nispetinde yöre halkı koordine edilmeydi. Böylece bir üründen çok miktarda yetiştirip değerinin düşmesi suretiyle emeğin boşa gitmesinin önüne geçmenin yanında ürün çeşitliliği de sağlanmaktaydı.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Abdalata zaviyesi, doğal afetlerde halkın yaralarını saracak yönde de görev icra etmiştir. Zaviyenin de hasar gördüğü 1619 yılındaki sel felaketi dolayısıyla köyde yalnız üç ev ayakta kalabilmiştir. Abdalata Köyü’nün bu kadar büyük bir yıkım sonrası tekrar mesken haline gelmesinde zaviye önemli bir role sahiptir.

Yürüttüğü zirai faaliyetler ve yerleşik kültüre geçme yönündeki görevleri yanında zaviyede küçük çocuklara ahlaki eğitimi de içine alan dersler verilmekteydi.1581 yılı itibariyle zaviyenin müderrisi Muhyiddin Efendi’dir.

Bu fonksiyonlardan ötürü zaviye, vergiden muaf tutulmuştur. 1470 tarihinde Seyyid Mehmet’in vefatı nedeniyle oğlu Seyyid İbrahim’in geçtiğini bildiren Beratta, eskiden olduğu gibi zaviyeye bağlı Yakacık ve Yamadı divanı ile bütün arazilerin ve tekkenin vergilerden muaf olduğu belirtilmektedir. Abdalata Zaviyesi gelirlerinden de vergi alma teşebbüsünde bulunulduğu ancak mahkemece bunun engellendiği görülmektedir. Devletin bu şekildeki desteği, zaviyenin devlete olan bağlığını sağlamasını ve kontrol altında tutulması sonucunu da Beraberinde getirmiştir.

Zaviye vakfına ait köyler şöyle sayılmakta:

Yakacuk, Maza, Hayreddin, Hoca, Divan, Horasan, Büğdüz, Sencer, Kayabüğet, Kuyumcuviran,  Arapseyf Kara Tepe, Karatepe, Serkun, Kavaközü, Karakilise, Yamadıkehir, Sagir, Tuğlu, Üçoluk, Sağpazar, Teşlıgeçit, Üçtam, Yarımca, Boztepe, Kobaç karyeleri.

Yukarıda tarihçesini verdiğimiz Ulaştıranbaba Tekkesi manevi gücünü Abdalata köyünde kabirleri olan Bektaşi babalarından almaktadır. Zamanın çok kudretli Bektaşi zaviyelerinden birisidir. Osmanlı sosyal yapısı içinde Bektaşiliğin ve Zaviyelerin çok önemli yeri vardır. Bölgemizde Tekke olarak bildiğimiz Meyane Sultan ve Ulaştıranbaba zaviyeleri mevcuttur. Halkın buralara gidip kurban kesip niyaz etmeleri eski bir gelenektir. Amaçlanan ise Köyde yaşayan insanlara sağlık, mutluluk, esenlik getireceğine inanılır. Tarlada yetişen tahıla, ağaçta yetişen meyveye, bahçede yetişen sebzenin bol, bereketli olması içindir. Selden, Doludan, Yıldırımdan koruduğuna inanılır. Burada edilen duaların Allah cc katında kabul edildiği görüşü, niyaz edenler tarafından güçlü bir şekilde inanılır.

REKLAM ALANI
Seyfettin ilhan
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.