Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 28°C
Az Bulutlu

Geleneklerimiz: Gökköy’de saygı

01.01.2018
8.121
A+
A-
Geleneklerimiz: Gökköy’de saygı
REKLAM ALANI

UĞRUNU  (YOLUNU) KESMEMEK

Kadınlar erkeklerin uğrunu (yolunu) kesmezdi. Hiçbir kadın, yetişkin bir erkeğin ve kendinden büyük kadınların geldiği istikameti kesecek biçimde karşı yöne giderken devam etmez, gelenin önünden geçmesini bekler o geçtikten sonra yoluna devam ederdi. Bu gelenek, günümüz koşullarında  kalabalık yerleşim yerlerinde uygulama şansı olmadığından ortadan kalkmıştır.

Anlamı: Uğrunu kesmemek her erkeğin şahsında Hz Ali’ye duyulan saygının bir ifadesi kabul edilirdi. Yani yolu kesilmeyen (uğru beklenen) gerçekte Hz. Ali’dir.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

CUMUYALIK (CUMALIK)

Köyümüzde eskiden beri süregelmekte olan köklü uygulamalardan birisi de “cumuyalık” denilen eşsiz yardımlaşma örneğidir. “Cumuyalık” her perşembe akşamı yoksul, kimsesiz ve özellikle de dul kalmış kimselere bir tabak yemek dahi olsa yiyecek birşeyler verilerek yapılan yardıma, bir nevi sadakaya verilen addır. Bu uygulama  köyümüzde toplumsal yardımlaşmanın güzel bir örneğini yansıtmaktadır. Bunun yanında evlenemeyecek çiftleri evlendirme ve hatta onlara imece usülü ev yapılması da  köyümüzde zaman zaman gündeme gelmiştir.

BÜYÜKLERE SAYGI ÖLÇÜTLERİ:  

  • Aile büyüklerinin yanında, bulunduğu ortamda kendi çocuğunu sevmek saygısızlık olarak kabul edilirdi. Kimse  anne ve babasının yanında kendi çocuğunu yanında kendi çocuğunu sevemez, özellikle erkekler babalarının yanında çouklarını kucağını bile alamazlardı. Günümüzde bu anlayış geçerliğini yitirmiştir. Yeni kuşaklar buna değer vermemekte, haklı olarak yanlış bir saygı anlayışı olduğunu düşünmektedir. Bu durum gerçekten de hep birlikte yaşamak durumunda olan aile bireyleri  ve çocuk ruh sağlığı açısından da önemli sakıncalar yaratmaktadır.
  • Geçmişte her aile bireyi için ayrı bir oda olmadığından, hep birlikte aynı ortamda oturulmaktaydı. Bu durum oda içerisinde oturmanın da yazılı olmayan ve titizlikle uygulanan kimi kurallarının oluşmasına ve günlük yaşama da yansımasına neden olmuştu. Odanın üstbaş denilen bir yeri vardı ki burası kapının tam karşısına düşen kısımdı. Kapı açıldığında genellikle arkasında kalan kısmı genellikle çimeklik ya da bıcaklık denilen bölümüydü. Evin büyükleri üstbaştan itibaren oturular, küçükler ise çimeklik yanına oturulardı. Küçükler odada otururken bir büyüğün geldiğinde yerlerinden kalkıp geln büyüğe yer verirlerdi. Konuklar geldiklerinde ise toplumlar statüleri ve yaşça büyük olup olmadıklarına göre bu oturma düzeni uygulanırdı. Büyüklerin olduğu ortamda küçüklerin bacak bacak üstüne atmaları ve yayılarak oturmaları hoş karşılanmaz ve saygısızlık olarak nitelendilirdi.
  • Büyükler konuşurken küçükler sadece dinler, konuşmalara katılmazlardı. Aksi taktirde “Çimeklikten ses gelmesin” diyerek  azarlanırlardı. Bu nedenle konuşan çocuktan ziyade, sesizce bir köşede oturan çocuk makbul sayılır, böyle bir çocuk “Ağzı var dili yok, ne kadar uslu” diyerek övülürdü. Bu durum konuşmaya değil. susmaya özendirirdi. Büyüklere saygı adına çocukların susturulması, konuşturulmaması, çocuğun gelişimi ve sağlıklı bir toplum olma açısından sakıncalar taşımaktadır.
  • Büyüklere saygı göstermek, onlara sadece evde değil, günümüz koşullarının bir sonucu olarak taşıtlarda da (otobüs, tren vb. gibi) yer gösterilmektedir. Bu tip davranışlar halen özenle sürdürülmektedir.

 

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.