Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 33°C
Az Bulutlu

GÖKKÖY YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 2018-2019 YILI EĞİTİM YARDIM ESASLARI

22.01.2019
7.327
A+
A-
GÖKKÖY YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 2018-2019 YILI EĞİTİM YARDIM ESASLARI
REKLAM ALANI

ÇORUM GÖKKÖY KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

2018-2019 YILI EĞİTİM YARDIM ESASLARI

AMAÇ VE KAPSAM:

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Çağımızın bilim ve teknoloji çağı olması, bu noktadan hareketle, bilim ve teknoloji yolunun okumak ve araştırmaktan geçtiği inancıyla, Derneğimiz okuyup araştırma yapacak olan öğrencilere bir katkıda bulunmayı hedeflemiştir.

Çorum Gökköy Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, tüzüğünün ilgili hükümleri çerçevesinde; başarılı öğrencileri ödüllendirmek, araştırma ve proje çalışmalarında bulunan öğrencileri desteklemek. Yoksullara yardım etmeyi bir amaç etmiştir.

A-ÖDÜLLENDİRİLECEK ÖĞRENCİLER:

Başarılı (İlkokul, Ortaokul, Lise, Üniversite) öğrenciler(i); bunu kanıtlayan bir belge ile derneğe bildirmeleri veya başarılı oldukları başka birisi tarafından yazılı olarak derneğe iletilmesi durumunda, derneğe ulaşan belgeler, dernek yönetimi ve konuyla ilgili kurulu bulunan komisyon tarafından değerlendirmeye alınıp, öğrenci veya öğrencilerin seviyesi, sayısı ve bu amaçla ayrılan para durumu dikkate alınıp, belirlenen bir ödül, layık görülen öğrencilere verilir.

Öğrencinin başarı düzeyi belgelendirilmesi zorunludur.

Bir öğrencinin başarılı sayılabilmesi için:

1- Ülke düzeyinde yapılan ve bir üst okula yerleştirme sınavında ilk 100’e girmesi,

2- Okulunun başarı sıralamasında 1. olması,

3- Okulunun başarı sıralamasında 2. olması,

4- Okulunun başarı sıralamasında 3. olması,

5- Sınıfının başarı sıralamasında 1. olması,

6- Sınıfının başarı sıralamasında 2. olması,

7- Sınıfının başarı sıralamasında 3. olması,

8- Sınıfını iki yıl üst üste takdirname ile geçmiş olması,

9- Sınıfını iki yıl üst üste teşekkürname ile geçmiş olması gereklidir.

B-DESTEKLENECEK ÖĞRENCİLER:

Başarılı öğrenci konumunda olmamakla birlikte; toplum yararına olduğu tespit edilen bilimsel araştırma ve proje çalışmalarında bulunan öğrencilerin desteklenmesi benimsenmiştir.

Bu tür çalışmalarda bulunan öğrenci talebini ve projesini derneğe bildirmeleri veya başka birisi tarafından yazılı olarak derneğe bildirmeleri durumunda, derneğe ulaşan belgeler dernek yönetimi ve konuyla ilgili kurulu bulunan komisyon tarafından değerlendirmeye alınarak, projenin kapsamı ve mahiyeti dikkate alınarak, bir miktarına veya tamamına kadar öğrenciye yardımda bulunarak desteklenir.

C-İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLER:

İhtiyaç sahibi öğrenciler talepleri veya yardım yapılması teklifi üzerine, aşağıdaki hususlar dikkate alınarak belirlenir.

İhtiyaç sahibi öğrencilerin belirlenmesinde dikkat edilecek husus öncelikle gelir durumu

1- Yaşamını ve öğrenimini sürdürmesine yetecek kadar devamlı bir geliri bulunmayan (burs, kira geliri, emekli maaşı gibi) ve anne ve babası olmayan,

2- Yaşamını ve öğrenimini sürdürmesine yetecek kadar devamlı geliri bulunmayan (burs, kira geliri, emekli maaşı gibi) ve babası olmayan,

3- Yaşamını ve öğrenimini sürdürmesine yetecek kadar devamlı bir geliri bulunmayan    (burs, kira geliri, emekli maaşı gibi) ve annesi olmayan

4- Yaşamını ve öğrenimini sürdürmesine yetecek kadar devamlı bir geliri bulunmayan (burs, kira geliri, emekli maaşı gibi) ve anne veya babasında biri mevsimlik çalışan,

5- Yaşamını ve öğrenimini sürdürmesine yetecek bir geliri bulunmayan (burs, kira geliri, emekli maaşı) ve devamlı bir geliri annesi tarafından asgari ücret karşılığında elde eden,

6- Yaşamını ve öğrenimini sürdürmesine yetecek bir geliri bulunmayan(burs, kira geliri, emekli maaşı) ve devamlı bir geliri babası tarafından asgari ücret karşılığında elde eden,

Öğrenci veya öğrencilere, dernek yönetimi ve konuyla ilgili kurulu bulunan komisyon üyelerinin kararıyla, öğrenci sayısı ve bu amaçla ayrılan para durumu dikkate alınarak, öğrenim dönemi içerisindeki kitap, kırtasiye, forma masrafları ve okulun öğrenim için gerekli olan nakit ödentileri karşılanıp, iki defa da harçlık verilir.

Sel, yel, yangın, su baskınları ve beklenmedik bir sebeple ailesini kaybeden ve öğrenim gören çocuklara, o anki durum dikkate alınarak gerekli maddi yardım yapılır.

YARDIMIN KAYNAĞI VE DAĞILIM ESASLARI

Eğitim yardımı için yapılan tüm bağışlar, Dernek net gelirinin (Eğitim yardımı için yapılan bağışlar hariç) %20’si bu yardımın kaynağını oluşturur.

Bu kaynakta toplanan tüm ayni ve nakdi yardımlar,

(A )ÖDÜLLENDİRİLECEK ÖĞRENCİ, (B) DESTEKLENECEK ÖĞRENCİ ve (C) İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİ olarak belirlene gruplara %’de olarak dağıtılır.

(A) Grubundakilere %25,

(B) Grubundakilere %25,

(C) Grubundakilere ise %50 olarak dağılım yapılır.

Dağılımlar, o yıla ait eğitim ve öğretim yılı için hesaplanır.

O dönemde kullanılmayan gruplara ait paylar, bir sonraki döneme aktarılarak, yardımını genel toplamına dâhil edilir. O dönem için tekrardan paylaştırılır.

ÇORUM GÖKKÖY KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

EĞİTİM YARDIMI KOMİSYONU

Celal ARAN üye-Ahmet SAĞLIK üye-Hasan YALÇIN üye-Hüseyin ALUŞ üye-Savaş TURAN üye

REKLAM ALANI
Seyfettin ilhan
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.