Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 33°C
Az Bulutlu

Köyümüz Gökköy

14.11.2018
8.076
A+
A-
Köyümüz Gökköy
REKLAM ALANI

Seyfettin İlhan

Gökköy Köyü, 1843 yılında Mecidözü kazasına bağlı bir köy, 1865 yılında Yenikışla nahiyesi, Mecidözü kazası, Amasya sancağı, Sivas eyaletine bağlı bir köy. 1913(1331 hicri) Mecidözü kazası, Sivas Vilayetine bağlı bir köy, 1916 Mecidözü ilçesi Çorum sancağı Ankara İline bağlı bir köy, 1950 yılında Cemilbey nahiyesi, Çorum iline bağlı bir köydür. 1838-1847 yıllarına ait Gökköyün tahrir bilgileri İnallu Ballu(Kızılırmak) nahiyesi deflerlerine kayıtlıdır. Aynı tarihlerde köy adli ve idari olarak Mecitözü kazasına bağlıdır. Tımar ve zeamet vergilerini de Devlet adına Sivaslı Asım ağa ve Zileli Havuçzade süvarilerinden Derviş Mustafa ağa ve Hazinedar Osmanoğlu süvarilerinden Ali ağa ve yetiştirdiği askerlerden Cerhin ağa torunu yetkili kılınmıştır. İnallu Ballu kayıtları Osmanlı arşivlerinde Gökköyle ilgili bulunan en eski ve tek kayıttır. Bu kayıtlarda köyün adı KARYE-İ GÖK olarak geçer. Yeniçeri ocağı kaldırıldıkta sonra vergi ve yeni ordu için asker alımına dönük yapılan bir nüfus sayımıdır. Sadece erkekler ve hayvanlar sayılmıştır.

Osmanlı imparatorluğunda iskân mecburiyeti 1843 yılına kadar yokmuş. Halkın büyük bir çoğunluğu göçebe çadırlarda yaşarlar, mevsime göre yer değiştirirlermiş. İskân mecburiyeti gelip, yerleşik hayata geçince, insanlar hayvancılığın yanında tarım, bağ, bahçe işleriyle de uğraşmaya başlamışlar. Gökköy köyünün kurulduğu arazi üzerindeki Hititler, Frigyalılar ve Bizans dönemi kültür kalıntıları vardır. Köyü yukarıdan aşağı akan (Asmalı) dere ikiye bölmektedir. Halk arasında bu geçe, öbür geçe olarak anılır.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Tekenin Eskiköyden kaçıp kaçıp su içtiği zamanlar Gökköy sık ve büyük Meşe ağaçları ile kaplı ormanlık alanmış. Ormanın içindeki Meşe ağaçları o kadar sık ve yüksekmiş ki, gökyüzünden başka bir yer gözükmüyormuş. İsmide bundan dolayı “Gök” olarak kalmış. Bu meşe ağaçlarından günümüzde maalesef sadece Ağcababa türbesinde kalmıştır. Köyün kurulmasına Kışla nahiyesinden, İnallu ballu aşiretine mensup Hüseyinabat kazası köylerinden ve Osmanlı-Rus savaşları nedeniyle Osmanlı sancaklarındaki yerlerinden sürgün edilen insanlar öncülük etmişlerdir.

REKLAM ALANI
Seyfettin ilhan
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.