Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 30°C
Az Bulutlu

MEYANE SULTAN TEKKESİ/ZAVİYESİ

15.06.2019
5.630
A+
A-
MEYANE SULTAN TEKKESİ/ZAVİYESİ
REKLAM ALANI

MEYANE SULTAN ZAVİYESİ

Sivas vilayetinin Mecitözü nahiyesinde bulunan Hacı Bektaşi Veli Hazretleri Tarikatı’na meşruta Meyâne Sultan Zaviyesi’nin meşihat ve tevliyet hissesine mutasarrıf olan Arslan Halife’nin vefatı münasebetiyle bu göreve müstahak olan oğulları Hüseyin ve İbrahim’e müştereken tevcihi. Belgenin Tarihi: 1229.B.24/  ( 1813/1814 )

1814 yılında Sivas’ın Mecidözü kazasında Hacı Bektaşi Veli Tarikatı’na ait olan Meyane Sultan Zaviye ve Türbesi’ne, Bektaşi soyundan tarikat lideri şeyh ve mütevelli yönetici tayin edilir. Zaviyenin bir de kalesi vardır.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Alaca ilçesine bağlı olan Meyane Sultan köyüne 1 km uzaklıktadır. Coğrafi olarak, Hışır Köyü Boğazı’yla başlayan ihtiyar Deveci Dağları’nı Alaca Irmağı ile yaran vadinin yaklaşık 250-300 m doğusundaki kayalık yamaç üzerinde bulunur.

Meyane Sultan Kalesi ile batı yönünde bulunan Gücehman Kalesi karşı karşıyadır. Vadiden geçişleri kontrol altında tutmak ve gözetlemek için yapıldıkları düşünülüyor.

Gücehman Kalesi’ne aynı zamanda Kabil Kalesi diye de yer verilir. Gücehman Kalesi ören yerinden çıkan sütun, Meyane Sultan Tekkesi’ndeki Türbeye mezar taşı olarak dikilmiştir.

Yöremizde yaşamış olan Meyane Sultan, ermiş bir kadın evliyadır. Gücehman Kalesi, komutanı ile aralarında geçtiğine inanılan bir konuşma aktarılmaktadır. Savaş zamanıdır, Meyane Sultan Kalesi’ni düşman kuşatmıştır. Kaleye hiçbir yardım gelemediği için kale halkı bitkin durumda idi. Meyane Sultan, karşıda bulunan Gücehmana: “Ne duruyorsun? Düşman sardı etrafımı, hadi yardım etsene!” diye bağırır. Bunun üzerine Gücehman da “hemen geliyorum” der. Yamacın üzerindeki kalenin bir kısmı hücum edercesine, yardıma gidercesine, uçurumdan aşağı göçer. Gücehman’ın kalesinde oluşan heyelan, bu menkıbeye dayandırılmaktadır.  Ziyaretin bulunduğu yerde Türbe ve Çeşme vardır. Köyümüzden yağmur duası için gidilir. Kurbanlar kesilir. Adağı olan varsa adağını götürür. Tüm Tekkelerde olduğu gibi burada yapılan niyazların Allah cc katında daha mübarek olduğuna itikat edilir.

REKLAM ALANI
Seyfettin ilhan
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.