Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 28°C
Az Bulutlu

Orda bir köy var!

15.11.2018
8.059
A+
A-

Gökköy’e ilgi, yozlaşan, yozlaştırılan kültürlere, cinselliğe dönüştürülmüş sevgiye, kabalığa kurban edilmiş saygıya, hayatq yaşanmaz hale getiren kaygıya insanı insanlıktan uzaklaştıranlara karşı duruştur.

Orda bir köy var!
REKLAM ALANI

Fehmi İlhan

Günümüze gelinceye kadar insanlar, yasadiklari cagin kosullariyla baglantili olarak dogduklari yerlerden kimi zaman topluca kimi zaman da birey olarak ayrilmis baska topraklara yerlesmislerdir. Bu bir doga kanunu gibi sürekli yinelenmektedir adeta, gerekceleri farkli olsa da.

Bizim yasadigimiz göc olgusu da cagina özgü kimi nedenlere dayanmaktadir.  Büyük bir bölümü ekonomik olmakla birlikte, siyasi ve bireysel kimi nedenler de bu göclerde etken olmustur. Bugün Gökköy’ de yasayandan cok disarida yasayan Gökköylünün sayisinin fazlaligi – sadece Gökköyle ilgili degil- Türkiye’de yasanan toplumsal bir altüst olusun ve kötü ekonomik kosullarin bir sonucudur. Yaklasik 40-45 yillik bir gecmise dayanan bu göc ve göcün yarattigi gurbet olgusu, yasayan birinci kusakta derin izler birakmasina karsin, insandaki müthis uyum ve dayanma gücü sayesinde yeni yasam alanlari yaratmasina ve buralarda kök salmasina engel olamamistir. Peki gittikleri yerlerde kök salan bu insanlar neden, geldikleri yerlere karsi nicin ilgi duymaya basladilar. Sairin cagrisina mi uydular : ” Orada bir köy var uzakta / O köy bizim köyümüzdür / Gitmesek de görmesek de / O köy bizim köyümüzdür. Yoksa gittigi yerde umdugunu bulamayanlarin ortak cagrisini yansitan: “Hadi gel köyümüze geri dönelim …” Istegi, arzusu mu? Gökköylüleri ve digerlerini derneklere toplayan, internete baglayan? Yazin, yazalim….

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Bu soruya muhataplarinin vecegi yanitlar elbetteki farkli ve dikkate deger olacaktir. biz burada kendi adimiza yanitlar verecegiz.Degisik düsünenler mutlaka olacak ve olmalidir ve bunlari herkesle paylasmalıdır.

Gökköylülerin (diger köylülerin de) kendi aralarında birlik için kurumlar oluşturmaları, geçmişe dönük bir arayışın değil, geleceğe yönelik ortak kaygıların önlenmesi / azaltılması ve özlemlerinin gerçekleştirilmesi isteğinden dogmuştur. Köy, kimi yaşlılarca, yaşam mücadelesinin yarattığı fırtınadan yorgun düşmüş bedenlerini dinlendirecekleri bir liman olarak algılansa da genç kuşaklar için köy artık bir gelecek vaadetmiyor. Onlar, Gökköy’ü şu anda bulundukları / yaşadıkları yere taşıyan, geçmişlerine uzanan yolun başlangıcı olarak görüyor/algılıyorlar. İnsan bugünü yaşıyor, yarınını planlıyor. Elbetteki geçmişini de anımsayacaktır, istese de istemese de. Iyi – kötü anılar hep yanıbaşımızda olacaktır.

Çoğumuz köyümüzü özlüyoruz, bizi oraya bağlayan anılarımız, analarımız var. Ancak yine pek çoğumuz günümüz koşullarında bir hafta bile köyde yaşamakta zorlanıyoruz. Çünkü köy artık anılarımızda yaşattığımız köy değil. Anılarımızda yaşattıklarımızqn çoğu ne yazık ki artık yaşamıyor. Yaşayanlarsa anılarqmızdakinden çok farklı, aynı dili konuşsak da aynı şeyi konuşmuyoruz / konuşamıyoruz. Bu nedenle Gökköy’e dönüş o kadar da çekici değil, benim gibi orta kuşaklar için, genç kuşaklar içinse akla dahi getirilmeyecek kadar uzak… Bütün bunlar oraya ilgi duymamıza engel değil. Fiziksel koşullar dönüşün önünde engel olabilir, ancak günümüz dünyasındaki toplumsal yaşam ve etik çöküş, bizi kimi konularda köye düşünsel dönüşü zorluyor / anımsatıyor. Bu nedenle Gökköy’e ( köylere) olan ilgi basit bir hadi köyümüze geri dönelim çağrısı değil, dünyada yaşananlara kayıtsız kalmayalım, senaryosu birilerince yazılmış oyunda figuran olmayalım bilincinin yakalanışqdır.

Gökköy’e olan ilgi, sabıkalarının tüm toplumlarda hayli kabarık olması dolasıyla globalleşme (küreselleşme) adı altında sevimli gösterilmek istenen emperyalizmin, başta kültürümüz olmak üzere herşeyimize kendine göre şekil vermek isteyen, uyutucu/uyuşturucu, susturucu, yıkıcı etkisine karşı gösterilen tepkinin bir sonucudur bence.

Yozlaşan, yozlaştırılan kültürlere, cinselliğe dönüştürülmüş sevgiye, kabalığa kurban edilmiş saygıya, hayatq yaşanmaz hale getiren kaygıya insanı insanlıktan uzaklaştıranlara karşı duruştur.

Bu ilgi, eskiye takılıp kalmak, geçmişte yaşamak, geriye dönüş degil, geçmişe bakıştqr. Ayrışmak / ayrılmak değil, farklılıkların yokedilmesine asimile edilmeye karşı uyanıştır.

Dayanışmaya, yardımlaşmaya ve yokedilen değerlere dönüştür. Köylerin kaçılası değil, yaşanası yerler olması için atılmış bir adımdır. Bağların dağlaşmasına, köylerin boşalmasına itiraz etmektir.

Dürüstlüğün enayilik, üçkâğıtçılığın işbitiricilik olmadıgını söylemektir. Ben yerine biz diyebilmek, imece yapmaktır.

Bu ilgi, hadi köyümüze geri dönelim diye değil, özümüze dönelim özümüze diyedir.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.